
Oława przygotowuje się na zmiany klimatu
15 kwietnia 2025
Zespół Multiconsult Polska realizuje Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu dla miasta Oława. Dzięki opracowaniu tego strategicznego dokumentu miasto będzie lepiej przygotowane na zmiany klimatyczne.
Opracowanie przygotowywane we współpracy z władzami lokalnymi i mieszkańcami będzie składać się z części diagnostycznej, w której określa się stopień podatności miasta na prognozowane zmiany klimatu, jak i programowej, opisującej kierunki działań i sposoby ich wdrożenia.
Miejskie Plany Adaptacji – rola społeczności lokalnych
Jak podkreślają autorzy analizy, fundamentem koncepcji Miejskich Planów Adaptacji jest partycypacja społeczna na każdym etapie realizacji dokumentacji. Aby zapewnić lokalnym społecznościom realny wpływ na finalny kształt opracowanej koncepcji, zadbano m.in. o:
• przeprowadzenie internetowej ankiety wśród mieszkańców, pytając o najważniejsze zagrożenia klimatyczne, jakie ich zdaniem mogą dotknąć Oławę,
• konsultacje z interesariuszami – przedstawicielami administracji oraz organizacji, które pełnią istotne funkcje społeczno-gospodarcze w mieście,
• organizację webinaru przybliżającego zagadnienia związane ze zmianami klimatu oraz założenia dotyczące miejskich planów adaptacji.
W ramach przygotowań, przeprowadzone zostały również warsztaty strategiczne, podczas których mieszkańcy mogli przedstawić własny punkt widzenia na kwestie klimatyczne. Odbyły się ona w budynku Ratusza Miejskiego w Oławie dwóch terminach (w lutym i w marcu), by umożliwić wszystkim chętnym udział w spotkaniu. Zorganizowane zostały także panele dyskusyjne. Pierwszy, poświęcony analizie podatności miasta na zmiany klimatu, poruszał największe zagrożenia klimatyczne oraz potencjał miasta do stawienia im czoła. W drugim z kolei omawiano zakres proponowanych działań, spodziewane efekty oraz szacunkowe koszty.
Rola błękitno-zielonej infrastruktury
Podczas spotkań poruszono szereg zagadnień związanych z funkcjonowaniem miasta w kontekście klimatu i zarządzania tzw. błękitno-zieloną infrastrukturą (BIZ). Omówiono m.in. kwestie gospodarowania wodą, doboru odpowiedniej roślinności, możliwości w zakresie projektowania BZI, a także aspekty finansowe tego typu przedsięwzięć.
Spotkania i warsztaty z mieszkańcami były znakomitą okazją do dyskusji z zarówno na temat konkretnych działań adaptacyjnych podejmowanych w Oławie, jak też ogólnych zagadnień związanych z funkcjonowaniem miasta w przyszłości.