Zapewnienie dostępu do wody a sytuacja w Polsce

30 kwietnia 2019

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Ośrodek Informacji ONZ co najmniej 1,8 miliarda ludzi na świecie korzysta z zanieczyszczonej wody pitnej. Mimo, że od 1990 roku 2,6 miliarda osób uzyskało dostęp do ulepszonych źródeł wody pitnej, to wciąż 663 miliony go nie posiada. Woda jest niezastąpiona w naszym życiu. Stanowi przedmiot konsumpcji, warunek higieny i rekreacji oraz czynnik rozwoju gospodarki, rolnictwa i przemysłu, a nawet transportu. Dlatego tak ważne jest zapewnienie wszystkim dostępu do tego dobra. Jak wygląda sytuacja w naszym kraju? Z jakimi wyzwaniami musimy się mierzyć? Co jeszcze zostało do zrobienia? Wskazuje Zbigniew Wieteska, ekspert naszej firmy.

Zasady i warunki zbiorowego zaopatrzenia w wodę- przeznaczona- do spożycia przez ludzi oraz zbiorowego odprowadzania s-cieko-w określa ustawa z dnia 7 czerwca 2001 roku (Dz. U. 2001, nr 72, poz. 747). Zapewnienie zaopatrzenia w wode-, a takz-e usuwanie s-cieko-w nalez-y do zadan- własnych gmin. W szczególności obejmują one sprawy wodocia-go-w i zaopatrzenia w wode-, kanalizacji oraz usuwania i oczyszczania s-cieko-w komunalnych. Inwestycje w tym zakresie sa- definiowane jako działania celu publicznego.

W Polsce odsetek ludnos-ci korzystaja-cej z oczyszczalni s-cieko-w i sieci wodocia-gowej od ponad dwóch dekad stale rośnie.

Korzystny trend wynika z dostępności unijnych funduszy strukturalnych, które od 2004 r. były na te cele przeznaczane.

Pewnym wyznacznikiem wyzwan-, kto-re stoja- przed Polska- w zakresie zapewnienia doste-pu do wody, są cele zro-wnowaz-onego rozwoju postawione przez ONZ. Wśród nich cel szósty: -Zapewnic- wszystkim ludziom doste-p do wody i warunko-w sanitarnych poprzez zro-wnowaz-ona- gospodarke- zasobami wodnymi-. Działania w jego ramach polegają m.in. na realizacji do 2030 roku wyznaczonych zadań. Obejmują one m.in. zapewnienie powszechnego i sprawiedliwego doste-pu do bezpiecznej wody pitnej po przyste-pnej cenie, dostępu do odpowiednich i godziwych warunko-w sanitarnych i higienicznych dla wszystkich, przy czym nalez-y zwro-cic- szczego-lna- uwage- na potrzeby kobiet, dziewcza-t i oso-b z-yja-cych w trudnych warunkach, poprawa jakości wody poprzez redukcje- zanieczyszczen-, likwidowanie wysypisk s-mieci, ograniczenie stosowania szkodliwych substancji chemicznych i innych szkodliwych materiało-w, a także zmniejszenie o połowe- ilos-ci nieoczyszczonych s-cieko-w oraz podniesienie poziomu recyklingu i bezpiecznego ponownego uz-ytkowania materiało-w w skali globalnej. To jednak nie wszystko. Założono również, że do 2030 roku podniesiona zostanie efektywnos-c- wykorzystywania wody we wszystkich sektorach gospodarki oraz zapewniony zostanie zro-wnowaz-ony jej pobo-r. Należałoby również zapewnic- ochrone- ekosystemom zależnym od wód oraz zasobom wód podziemnych, które w wielu regionach są nadmiernie eksploatowane.

Jak odnosi się to to Polski- Wbrew pozorom w kaz-dym z wymienionych punkto-w mamy cos- do zrobienia. Prawo unijne wymusza działania w wielu obszarach np. w zakresie ograniczenia zrzutu substancji szkodliwych dla s-rodowiska wodnego czy organizacji systemu zarza-dzania gospodarka- wodna-. Osia-gnie-cie wielu z tych celo-w stoi jeszcze przed nami. Wśród najważniejszych wyzwań należy wymienić poprawę stanu ekosystemo-w, wzrost efektywności gospodarowania woda- oraz zwiększenie zaangażowania lokalnych społecznos-ci.

Aktualności

  • Wesołych Świąt

    Z okazji Świąt Wielkanocnych zespół Multiconsult Polska życzy dużo zdrowia, spokoju oraz energii do realizacji nowych wyzwań – osobistych i zawodowych. Radosnego świętowania!

    18 kwietnia 2025

  • O współpracy z tygrysem podczas Kongresu Projektantów i Inżynierów

    Jako złoty partner tegorocznej edycji Kongresu Projektantów i Inżynierów, firma Multiconsult Polska po raz kolejny wzięła aktywny udział w tym, jednym z najważniejszych wydarzeń branży projektowej i nadzorowej w Polsce. [...]

    17 kwietnia 2025

  • Oława przygotowuje się na zmiany klimatu

    Zespół Multiconsult Polska realizuje Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu dla miasta Oława. Dzięki opracowaniu tego strategicznego dokumentu miasto będzie lepiej przygotowane na zmiany klimatyczne.

    15 kwietnia 2025