Wielki sukces dla Polski przy aktywnym współudziale Spółki Multiconsult Polska

22 sierpnia 2017

Terminal LNG w Świnoujściu został zaprojektowany do odbioru, regazyfikacji i dostarczania do 5 mld m3gazu rocznie do polskich sieci przesyłowych.

6 lat- Czego można dokonać przez taki okres-

Można na przykład wybudować Terminal LNG, strategiczną inwestycję dla Polski i dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej!

Kluczowe daty tej Inwestycji

10 czerwca 2010 r. Polskie LNG jako Inwestor zleciło nam pełnienie Nadzoru Inwestorskiego nad realizacją przedsięwzięcia budowy regazyfikacyjnego Terminala skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.

27 kwietnia 2016 r. Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o pozwoleniu na Użytkowanie inwestycji, a 31 maja 2016 r. Przedstawiciele Polskiego LNG S.A. i Generalnego Realizatora Inwestycji podpisali Protokół Odbioru do Użytkowania Terminala.

Przed przejęciem Terminala do użytkowania przez Inwestora zostały wykonane liczne próby i testy, które zakończyły się pozytywnie, potwierdzając tym samym osiągnięcie wymaganych parametrów technicznych przez Zakład.

Multiconsult Polska (w konsorcjum z Atkins Limited) pełniąc swoją funkcję nadzorował prace realizowane przez Generalnego Realizatora Inwestycji na wszystkich etapach Projektu, tj. począwszy od prac projektowych a skończywszy na rozruchu Terminala.

Możemy się poszczycić tym, że Nadzór nad realizacją tej Inwestycji pełniliśmy w sposób kompetentny, profesjonalny i zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. Cały Zespół NI (w okresie realizacji tego Przedsięwzięcia z naszej strony pracowało na nim ok. 90 specjalistów) był ogromnym wsparciem dla Inwestora i wykazywał się dużym zaangażowaniem i doświadczeniem na każdym etapie realizacji Inwestycji.

W ramach budowy Terminala został również wybudowany nowy falochron o długości ok. 3 km (jest to najdłuższy falochron na Morzu Bałtyckim), nabrzeże wraz z systemem cumowniczym, który umożliwia rozładunek statków z LNG, dwa zbiorniki magazynowe LNG typu -full containment- o pojemności magazynowej brutto 160 tys. mkażdy oraz instalacje do regazyfikacji ciekłego gazu.
Terminal LNG w Świnoujściu jest pierwszą tego typu inwestycją w Europie Środkowo-Wschodniej. Wraz z rozbudową gazociągów przesyłowych, wzmacnia on bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i sprawia, że realna staje się dywersyfikacja źródeł dostaw gazu.

Aktualności

  • Młodzi i gorzej sytuowani Polacy nie chcą Stref Czystego Transportu

    Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu obowiązuje w Warszawie od początku lipca. Do wprowadzenia podobnych stref przygotowują się inne polskie miasta, dlatego zajmująca się konsultingiem inżynieryjnym firma Multiconsult Polska wraz [...]

    22 lipca 2024

  • Ruszyło drążenie tunelu na S19 pod Rzeszowem

    W minionym tygodniu na trasie S19 rozpoczęła pracę maszyna drążąca tunel na odcinku Rzeszów Południe – Babica. To największe w Polsce urządzenie TBM, z angielskiego Tunel Boring Machine, metodą mechaniczną [...]

    19 lipca 2024

  • Wodór nie będzie paliwem przyszłości, ale rozwiąże inne problemy

    Wraz z dynamicznym rozwojem odnawialnych źródeł energii, coraz wyraźniej rysuje się największa bolączka polskiego systemu elektroenergetycznego, czyli brak elastyczności. Tylko w ciągu trzech wiosennych miesięcy, ze względu na przymusowe wyłączenia [...]

    24 czerwca 2024