Wielki sukces dla Polski przy aktywnym współudziale Spółki Multiconsult Polska

22 sierpnia 2017

Terminal LNG w Świnoujściu został zaprojektowany do odbioru, regazyfikacji i dostarczania do 5 mld m3gazu rocznie do polskich sieci przesyłowych.

6 lat- Czego można dokonać przez taki okres-

Można na przykład wybudować Terminal LNG, strategiczną inwestycję dla Polski i dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej!

Kluczowe daty tej Inwestycji

10 czerwca 2010 r. Polskie LNG jako Inwestor zleciło nam pełnienie Nadzoru Inwestorskiego nad realizacją przedsięwzięcia budowy regazyfikacyjnego Terminala skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.

27 kwietnia 2016 r. Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o pozwoleniu na Użytkowanie inwestycji, a 31 maja 2016 r. Przedstawiciele Polskiego LNG S.A. i Generalnego Realizatora Inwestycji podpisali Protokół Odbioru do Użytkowania Terminala.

Przed przejęciem Terminala do użytkowania przez Inwestora zostały wykonane liczne próby i testy, które zakończyły się pozytywnie, potwierdzając tym samym osiągnięcie wymaganych parametrów technicznych przez Zakład.

Multiconsult Polska (w konsorcjum z Atkins Limited) pełniąc swoją funkcję nadzorował prace realizowane przez Generalnego Realizatora Inwestycji na wszystkich etapach Projektu, tj. począwszy od prac projektowych a skończywszy na rozruchu Terminala.

Możemy się poszczycić tym, że Nadzór nad realizacją tej Inwestycji pełniliśmy w sposób kompetentny, profesjonalny i zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. Cały Zespół NI (w okresie realizacji tego Przedsięwzięcia z naszej strony pracowało na nim ok. 90 specjalistów) był ogromnym wsparciem dla Inwestora i wykazywał się dużym zaangażowaniem i doświadczeniem na każdym etapie realizacji Inwestycji.

W ramach budowy Terminala został również wybudowany nowy falochron o długości ok. 3 km (jest to najdłuższy falochron na Morzu Bałtyckim), nabrzeże wraz z systemem cumowniczym, który umożliwia rozładunek statków z LNG, dwa zbiorniki magazynowe LNG typu -full containment- o pojemności magazynowej brutto 160 tys. mkażdy oraz instalacje do regazyfikacji ciekłego gazu.
Terminal LNG w Świnoujściu jest pierwszą tego typu inwestycją w Europie Środkowo-Wschodniej. Wraz z rozbudową gazociągów przesyłowych, wzmacnia on bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i sprawia, że realna staje się dywersyfikacja źródeł dostaw gazu.

Aktualności

 • Ranking źródeł energii – Polacy stawiają na OZE

  Jak pokazują ostatnie protesty w wielu krajach Europy, transformacja energetyczna, poza rozwiązaniami legislacyjnymi, będzie wymagała także szerokiego poparcia społecznego. Na pytanie o poziom akceptacji nowych źródeł energii stara się odpowiedzieć [...]

  3 kwietnia 2024

 • Radosnych Świąt Wielkanocnych

  Niech ten czas świąteczny przyniesie spokój i wytchnienie, wypełni nadzieją i optymizmem. Radosnych Świąt Wielkanocnych życzy zespół Multiconsult Polska

  28 marca 2024

 • Dzień przedsiębiorczości w Multiconsult Polska

  W środę, 20 marca, już po raz kolejny, gościliśmy w naszym warszawskim biurze uczniów Technikum Architektoniczno-Budowlanego im. Stanisława Noakowskiego. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach „Dnia przedsiębiorczości”, we współpracy z Fundacją [...]

  27 marca 2024