Miejski tunel

Tunele dla miast przyszłości

5 lutego 2025

Wobec postępującego nasycenia sieci dróg szybkiego ruchu w Polsce, coraz istotniejszą niszą na rynku inwestycji budowlanych stają się konstrukcje takie, jak tunele, estakady i mosty. Dzięki doświadczonej kadrze inżynierów, polskie firmy będą w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na tego typu obiekty.

Tunele to wyjątkowe obiekty inżynierskie, na które zapotrzebowanie będzie rosło, szczególnie w miastach. Trasy prowadzone pod ziemią są mniej uciążliwe, oszczędzają cenną przestrzeń i pozwalają na rozwinięcie np. funkcji rekreacyjnych. Są to jednak rozwiązania kosztowne, m.in. ze względu na warunki geologiczne – ocenia Krzysztof Nagórko, zastępca dyrektora technicznego w Multiconsult Polska.

 

Zdaniem eksperta, wobec nasycenia sieci drogowej w Polsce, na tunele, zwłaszcza miejskie, na rynku budownictwa infrastrukturalnego będzie coraz większe zapotrzebowanie. Rosnącego zainteresowania tego typu konstrukcjami należy spodziewać się przede wszystkim w dużych miastach. Szlaki zostały już przetarte w Warszawie, gdzie wraz z tunelem wzdłuż Wisłostrady powstała rozbudowana infrastruktura miejska obejmująca Centrum Nauki Kopernik oraz tereny spacerowe i rekreacyjne nad Wisłą.

 

Wiele wskazuje na to, że tunele odegrają ważną rolę w miastach przyszłości. Ludzie niechętnie rezygnują z samochodów, a pogodzenie płynnego ruchu w mieście z ekologią, bezpieczeństwem i wygodą, będzie wymagało zaawansowanych technicznie rozwiązań.

 

Polscy inżynierowie bez kompleksów
Krzysztof Nagórko ocenia, że w Polsce dysponujemy wiedzą, doświadczeniem i kadrami zdolnymi realizować nawet najbardziej złożone inwestycje inżynierskie. Ocenę tę opiera na blisko trzydziestoletnim doświadczeniu w pracy przy różnorodnych projektach infrastrukturalnych, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

 

Pod względem technicznym poziom naszych inwestycji na pewno nie ustępuje podobnym przedsięwzięciom realizowanym w innych krajach europejskich. Wręcz przeciwnie. Od lat z powodzeniem wdrażamy najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu projektowania, uwzględniające zaawansowane metody projektowania wielobranżowego z informacją graficzną oraz warstwą informacyjną – ocenia ekspert.

 

Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną, również w rozwiązaniach budowlanych możemy spodziewać się rewolucji technologicznej. W niedalekiej przyszłości na budowach na szerszą skalę pojawiać się będą tworzywa sztuczne czy materiały z recyklingu, jak stal czy beton. Na budowach spodziewać się można rozwoju technologii coraz mniej uciążliwych dla środowiska czy materiałów, do których wytworzenia potrzeba mniej energii.

 

Projektowane i budowane tunele miejskie mogą stanowić ważne usprawnienie dla polskich miast przyszłości, a dla branży stać się istotnym impulsem do dalszego rozwoju.

Aktualności

  • Multiconsult Polska awansuje do TOP5 największych firm inżynieryjno-projektowych

    Nasza firma zajęła wysokie, 5. miejsce w II edycji rankingu 100 największych podmiotów działających na rynku usług inżynieryjnych i projektowych magazynu Builder Polska. Pod względem sumy aktywów zajęliśmy natomiast miejsce [...]

    30 stycznia 2025

  • Nowy członek zarządu w Multiconsult Polska

    Z dniem 17 stycznia 2025 r. Rada Nadzorcza Multiconsult Polska powołała w skład Zarządu Spółki nowego członka – dr. inż. Bogdana Nogę. Tym samym Zarząd Spółki został rozszerzony do czterech [...]

    21 stycznia 2025

  • Czym zastąpić węgiel w Polsce

    Polska robi wyraźne postępy w zastępowaniu węgla w produkcji energii elektrycznej. W 2023 r. udział węgla w miksie energetycznym po raz pierwszy spadł do poziomu 60%. Jeśli jednak chcemy kontynuować [...]

    16 stycznia 2025