Miejski tunel

Tunele dla miast przyszłości

5 lutego 2025

Wobec postępującego nasycenia sieci dróg szybkiego ruchu w Polsce, coraz istotniejszą niszą na rynku inwestycji budowlanych stają się konstrukcje takie, jak tunele, estakady i mosty. Dzięki doświadczonej kadrze inżynierów, polskie firmy będą w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na tego typu obiekty.

Tunele to wyjątkowe obiekty inżynierskie, na które zapotrzebowanie będzie rosło, szczególnie w miastach. Trasy prowadzone pod ziemią są mniej uciążliwe, oszczędzają cenną przestrzeń i pozwalają na rozwinięcie np. funkcji rekreacyjnych. Są to jednak rozwiązania kosztowne, m.in. ze względu na warunki geologiczne – ocenia Krzysztof Nagórko, zastępca dyrektora technicznego w Multiconsult Polska.

 

Zdaniem eksperta, wobec nasycenia sieci drogowej w Polsce, na tunele, zwłaszcza miejskie, na rynku budownictwa infrastrukturalnego będzie coraz większe zapotrzebowanie. Rosnącego zainteresowania tego typu konstrukcjami należy spodziewać się przede wszystkim w dużych miastach. Szlaki zostały już przetarte w Warszawie, gdzie wraz z tunelem wzdłuż Wisłostrady powstała rozbudowana infrastruktura miejska obejmująca Centrum Nauki Kopernik oraz tereny spacerowe i rekreacyjne nad Wisłą.

 

Wiele wskazuje na to, że tunele odegrają ważną rolę w miastach przyszłości. Ludzie niechętnie rezygnują z samochodów, a pogodzenie płynnego ruchu w mieście z ekologią, bezpieczeństwem i wygodą, będzie wymagało zaawansowanych technicznie rozwiązań.

 

Polscy inżynierowie bez kompleksów
Krzysztof Nagórko ocenia, że w Polsce dysponujemy wiedzą, doświadczeniem i kadrami zdolnymi realizować nawet najbardziej złożone inwestycje inżynierskie. Ocenę tę opiera na blisko trzydziestoletnim doświadczeniu w pracy przy różnorodnych projektach infrastrukturalnych, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

 

Pod względem technicznym poziom naszych inwestycji na pewno nie ustępuje podobnym przedsięwzięciom realizowanym w innych krajach europejskich. Wręcz przeciwnie. Od lat z powodzeniem wdrażamy najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu projektowania, uwzględniające zaawansowane metody projektowania wielobranżowego z informacją graficzną oraz warstwą informacyjną – ocenia ekspert.

 

Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną, również w rozwiązaniach budowlanych możemy spodziewać się rewolucji technologicznej. W niedalekiej przyszłości na budowach na szerszą skalę pojawiać się będą tworzywa sztuczne czy materiały z recyklingu, jak stal czy beton. Na budowach spodziewać się można rozwoju technologii coraz mniej uciążliwych dla środowiska czy materiałów, do których wytworzenia potrzeba mniej energii.

 

Projektowane i budowane tunele miejskie mogą stanowić ważne usprawnienie dla polskich miast przyszłości, a dla branży stać się istotnym impulsem do dalszego rozwoju.

Aktualności

  • Wesołych Świąt

    Z okazji Świąt Wielkanocnych zespół Multiconsult Polska życzy dużo zdrowia, spokoju oraz energii do realizacji nowych wyzwań – osobistych i zawodowych. Radosnego świętowania!

    18 kwietnia 2025

  • O współpracy z tygrysem podczas Kongresu Projektantów i Inżynierów

    Jako złoty partner tegorocznej edycji Kongresu Projektantów i Inżynierów, firma Multiconsult Polska po raz kolejny wzięła aktywny udział w tym, jednym z najważniejszych wydarzeń branży projektowej i nadzorowej w Polsce. [...]

    17 kwietnia 2025

  • Oława przygotowuje się na zmiany klimatu

    Zespół Multiconsult Polska realizuje Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu dla miasta Oława. Dzięki opracowaniu tego strategicznego dokumentu miasto będzie lepiej przygotowane na zmiany klimatyczne.

    15 kwietnia 2025