Prezentacja wyników badania

Ranking źródeł energii – Polacy stawiają na OZE

3 kwietnia 2024

Jak pokazują ostatnie protesty w wielu krajach Europy, transformacja energetyczna, poza rozwiązaniami legislacyjnymi, będzie wymagała także szerokiego poparcia społecznego. Na pytanie o poziom akceptacji nowych źródeł energii stara się odpowiedzieć najnowsze badanie Multiconsult Polska i PBS.

W ostatniej fali badania „Barometr MCPL” realizowanego przez sopocką pracownię PBS na zlecenie firmy inżynieryjnej Multiconsult Polska, badanych zapytano o poziom akceptacji dla poszczególnych, nowych źródeł energii. Reprezentatywną grupę Polaków zapytano w ankiecie, czy poparliby powstanie w swojej okolicy instalacji wytwarzających energię z wykorzystaniem różnych technologii. W ten sposób wyłoniono ranking sześciu najpopularniejszych alternatyw dla paliw kopalnych w energetyce.

 

O ile nie dziwi popularność dobrze znanych i powszechnych w Polsce instalacji fotowoltaicznych (80%), o tyle zaskakiwać może bardzo wysoki poziom akceptacji dla projektów geotermalnych (81%). Dzięki wykorzystaniu gorących źródeł, możliwa jest produkcja energii w sposób mało uciążliwy i bardzo bezpieczny, a przy tym w oparciu o lokalne zasoby, co może dawać poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Tego typu instalacji, pomimo sprzyjających warunków geologicznych, wciąż jednak przybywa w naszym kraju stosunkowo wolno.

 

– Energia geotermalna może stanowić doskonałą alternatywę dla spalania paliw kopalnych. Jest to stabilne, dostępne i niezależne od warunków pogodowych źródło energii, a Polska posiada zasoby wód geotermalnych, które mogłyby zaspokoić połowę krajowego zapotrzebowania na ciepło. Badania geologiczne wskazują, że nawet jedna czwarta powierzchni Polski stanowi obszar perspektywiczny pod kątem wykorzystania wód termalnych w ciepłownictwie – mówi dr inż. Bogdan Noga, zastępca dyrektora pionu projektowania ds. geologii w Multiconsult Polska.

 

W Polsce nie brakuje przykładów ciepłowni, które od lat korzystają z wód termalnych. W ten sposób kilkunastu tysiącom mieszkańców ciepło zapewnia Geotermia Pyrzyce w woj. zachodniopomorskim. Uruchomiona w 1997 r. ciepłownia miejska w Pyrzycach jest jedną z pierwszych w Europie, która na skalę przemysłową wykorzystuje ciepło termalne. W lutym br. zakończono z kolei prace nad głębokim na 2030 metrów odwiertem w podwarszawskiej gminie Piastów. Gorąca woda z tej instalacji zasili w przyszłości miejską sieć ciepłowniczą.

 

Panele i wiatraki wciąż popularne, atom kontrowersyjny

 

Jak pokazuje badanie, niemal powszechną akceptacją społeczną cieszą się instalacje fotowoltaiczne oraz farmy wiatrowe, notując odpowiednio 80% oraz 72% poparcia. Instalacje tego typu od lat cieszą się rosnącą popularnością, na którą wskazuje choćby rosnąca liczba odmów przyłączeń nowych źródeł odnawialnych do sieci elektroenergetycznej. W latach 2021-2022 Urząd Regulacji Energetyki otrzymał prawie 11 tys. powiadomień o odmowach przyłączenia obiektów do sieci, z czego blisko 9,4 tys. to instalacje OZE.

 

Najmniejszym poziomem akceptacji spośród nowych źródeł energii cieszą się natomiast rozwiązania wykorzystujące atom. Nieco ponad połowa badanych (54%) byłaby skłonna poprzeć budowę elektrowni atomowej w swojej okolicy. Jeszcze mniej, bo 44% respondentów chciałoby w swojej okolicy inwestycji wykorzystującej małe, modułowe reaktory jądrowe (tzw. SMR). Jednocześnie aż jedna trzecia badanych nie ma co do nich zdania, co prawdopodobnie wynika z niewielkiej znajomości tej technologii wśród Polaków. W tym samym badaniu, co piąty respondent wprost przyznaje, że nie wie, czym są SMR.

 

Badanie zrealizowane przez PBS w dniach 12-19 stycznia 2024 r. na panelu internetowym www.poznaj.to na reprezentatywnej próbie internautów n=1002 respondentów.

 

 

Informacja prasowa 28/03/2024

Aktualności

  • Transport lokalny czeka na inwestycje z KPO

    Rozbudowa dróg lokalnych i modernizacja transportu publicznego to najważniejsze zmiany, jakich oczekują Polacy w swoim otoczeniu – wynika z kolejnej fali badania pracowni PBS na zlecenie Multiconsult Polska. Wiele wskazuje [...]

    12 listopada 2024

  • Jak skutecznie wdrażać standardy ESG w przedsiębiorstwie?

    Przedsiębiorstwa to złożone podmioty dysponujące określonymi systemami operacyjnymi, rozwiązaniami organizacyjnymi i standardami działania. W swoisty sposób wpływają też na otoczenie zewnętrzne. W procesie wdrażania standardów ESG na działalność firmy trzeba [...]

    7 listopada 2024

  • Przygotowania do budowy nowego odcinka drogi na Mierzeję Wiślaną

    Multiconsult Polska na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, przygotowuje wielowariantową dokumentację projektową dla budowy 2-kilometrowego nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 502. Realizacja inwestycji usprawni dojazd do miejscowości wypoczynkowych położonych [...]

    28 października 2024