Rower elektryczny

Przyszłość elektromobilności ma dwa koła

25 września 2024

W cieniu elektromobilności w branży motoryzacyjnej dynamicznie rozwija się zupełnie nowy segment mobilności miejskiej. W niektórych krajach Europy Zachodniej już ponad połowa sprzedawanych rowerów ma napęd elektryczny. Wiele wskazuje na to, że już w przyszłym roku rewolucja zawita również na polskie ścieżki rowerowe dzięki dotacjom na zakup rowerów elektrycznych.

Już dziś, blisko połowa Polaków (44%) zgłasza potrzebę rozbudowy infrastruktury, w tym ścieżek rowerowych czy stref parkowania dla rowerów i hulajnóg, a ponad jedna trzecia (38%) oczekuje powstania w swojej okolicy stacji ładowania dla tego typu pojazdów – wynika z badania pracowni PBS dla Multiconsult Polska, firmy specjalizującej się m.in. w projektowaniu rozwiązań  z zakresu miejskiej mobilności.

 

– W ostatnim czasie obserwujemy dynamiczny rozwój miejskiej mobilności w kierunku rowerów wspomaganych napędem elektrycznym. Zmiana ta wymusza na lokalnych władzach nowe spojrzenie na projektowanie infrastruktury rowerowej. Pojazdy te mogą poruszać się znacznie szybciej od tradycyjnych rowerów, jednakże mają większą masę, a także wymagają ładowania. To oznacza konieczność przygotowania odpowiednio przemyślanej infrastruktury – wskazuje Przemysław Panek, kierownik zespołu analiz strategicznych w Multiconsult Polska, ekspert w dziedzinie rozwiązań transportowych.

 

Już w przyszłym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozpocznie program dopłat do zakupu rowerów elektrycznych, przeznaczając na ten cel 300 mln zł. Fundusz sfinansuje do 50% kosztów zakupu jednośladu z napędem elektrycznym, co będzie stanowić dodatkowy impuls do rozwoju tego segmentu mobilności.

 

Nieunikniony wzrost liczby wspomaganych elektrycznie jednośladów będzie stanowić wyzwanie dla polskich miast, zarówno tych z bardziej, jak i mniej rozwiniętą infrastrukturą rowerową. Niezbędne mogą się okazać dalsze inwestycje w zrównoważoną mobilność miejską, uwzględniające parkingi, stacje ładowania czy miejsca odpoczynku. Trzeba będzie również dostosować przepisy, które nie nadążają za rozwojem technologii.

 

Warto zadać sobie pytanie, czy pojazd poruszający się 40 – 50 km/h to wciąż rower i czy jego miejsce na pewno jest na ścieżce dla rowerów, czy chodniku? Obecnie nie ma też żadnych wymogów dotyczących zapewnienia miejsc parkingowych czy bezpiecznego przechowywania i ładowania tych pojazdów – mówi Przemysław Panek.

 

Rosnącą popularność rowerów elektrycznych już dziś bierze się pod uwagę przy projektowaniu zrównoważonych systemów komunikacyjnych w miastach. Specjaliści Multiconsult Polska są autorami projektów infrastruktury drogowej, w tym ścieżek rowerowych oraz Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. Obecnie pracują m.in. nad koncepcją programowo-przestrzenną budowy Wiślanej Trasy Rowerowej w województwie lubelskim.

 

 

Informacja prasowa 18/09/2024

Aktualności

  • Czym są standardy ESG i jak je wdrażać w przedsiębiorstwie?

    ESG to zestaw wymogów stawianych firmom w obszarze środowiskowym, społecznym i korporacyjnym. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest dokonanie oceny stopnia zaangażowania przedsiębiorstwa w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, zgodnie z [...]

    17 października 2024

  • Rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze prace dyplomowe Wydziału Elektroniki WAT

    W konkursie Dziekana Wydziału Elektroniki WAT na najlepszą pracę dyplomową w roku akademickim 2023/2024 wyróżnione zostały 23 prace. Swoje wyróżnienia przyznała także działająca przy wydziale Rada Przemysłowo-Programowa, w skład której [...]

    14 października 2024

  • Zaproszenie na szkolenie: Audyty efektywności energetycznej w przemyśle

    Serdecznie zapraszamy przedstawicieli branży przemysłowej i energetycznej na bezpłatne szkolenie online: Audyty efektywności energetycznej w przemyśle. To doskonała okazja do zdobycia praktycznej wiedzy na temat skutecznego identyfikowania oraz wdrażania rozwiązań [...]

    10 października 2024