Zarządzanie i koordynacja modeli BIM na projekcie nowej linii metra w Oslo – Fornebubanen

KLIENT: GMINA OSLO

Multiconsult Polska zacieśnia współpracę z biurem w Norwegii i angażuje się w największy projekt infrastrukturalny w samym centrum norweskiej stolicy, Oslo. Fornebubanen to największy projekt linii metra w Norwegii. Obejmuje ponad 8-kilometrową trasę tunelową i 6 nowych stacji z odpowiednią infrastrukturą od dzielnicy Fornebu w gminie Bærum do dzielnicy Majorstuen w Oslo. Projekt jest ważną inicjatywą rozwoju miejskiego i katalizatorem dla bardziej ekologicznych rozwiązań infrastrukturalnych.

Cały proces projektowania jest oparty na modelu z wykorzystaniem Virtual Design and Construction (VDC) jako głównego modelu realizacji, gdzie BIM jest ważnym narzędziem i platformą do codziennej współpracy.

 

Pracownicy Multiconsult Polska są częścią zespołu zarządzającego metodyką BIM w projekcie i są odpowiedzialni za koordynację największej stacji metra – Forebustasjon. Prace odbywają się z wykorzystaniem formatów otwartych takich jak IFC (Industry Foundation Classes) oraz BCF (BIM Collaboration Format). Nasi pracownicy są odpowiedzialni za walidację danych modeli BIM oraz ich wizualizację w Power BI. Ponadto zaangażowani są w budowanie strategii zapewnienie jakości dostarczanej dokumentacji, koordynację przestrzenną modeli wielobranżowych, jak również usprawnianie prac projektowych za pomocą narzędzi do parametryzacji.

Wybrane projekty