Polimery Police podążają za nowoczesną technologią
13 marca 2018
Zarząd spółki PDH Polska SA zdecydował się na realizację gigantycznego projektu ? Polimerów Police. Według szacunków ekspertów jest to inwestycja nawet na większą skalę niż Terminal LNG w Świnoujściu. Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police SA zapowiadają budowę najnowocześniejszej i największej w Europie instalacji do produkcji propylenu, bloku energetycznego, a także budowę portu z bazą zbiorników surowcowych. Nowa inwestycja pozwoli Grupie Azoty Zakładom Chemicznym Police SA na rozwój działalności, dywersyfikację produkcji, która zwiększy szansę spółki na zróżnicowanie przychodów i uzyskanie dodatkowych zysków. Multiconsult Polska przygotowało raport o oddziaływaniu na środowisko tego projektu i uzyskało w imieniu Inwestora Decyzję o Środowiskowych Uwarunkowaniach Inwestycji.
Największa inwestycja polskiej chemii
Obecnie Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police SA – właściciel PDH Polska SA – plasuje się na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych i ma silną pozycję w sektorze chemicznym. Inwestycja, której realizacja powinna rozpocząć się pod koniec 2019 roku, stanie się najnowocześniejszą i największą w Europie instalacją do produkcji propylenu metodą PDH*. Uruchomienie instalacji pozwoli osiągnąć Polsce niezależność surowcową i w konsekwencji polepszyć perspektywy rozwoju rodzimej gospodarki. Warto zaznaczyć, że realizacja kompleksu Polimery Police przełoży się na liczne korzyści dla Polic, Szczecina i całego regionu zachodniopomorskiego.
Rozbudowa Polic jest jedną z najbardziej skomplikowanych instalacji procesowych i technicznych na świecie. Firma PDH Polska SA zdecydowała się na dodatkową instalację, która przerobi monomer, jakim jest propylen, w skutek czego w fabryce będzie można pozyskiwać polipropylen o czystości -medicalgreade-. Specjaliści wskazują, że rozszerzenie projektu wpłynie na przedłużenie prac w Policach.
Podążanie za technologią
Inwestycja aktualnie jest w fazie wyłaniania generalnego wykonawcy projektu. Jednak już dziś widomo, że będzie ona wybudowana z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych na rynku. Warunkuje to zakres działań, jakie mają zostać zrealizowane w Policach.
W związku z obawami odnoszącymi się do negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko oraz wymaganiami prawnymi powstało opracowanie przygotowane przez Multiconsult Polska. W Raporcie o oddziaływaniu na środowisko dla budowy instalacji do produkcji propylenu eksperci nie wykazują żadnych przeciwwskazań dotyczących rozbudowy zakładów chemicznych.
Jest to bardzo nowoczesna instalacja, która jest praktycznie bezodpadową produkcją, spełniającą wszystkie wymagania środowiskowe. Zostaną w niej zastosowane najwyższej jakości dostępne techniki tzw. BATy i BREFy służące określaniu wielkości emisji zanieczyszczeń dla zakładów chemicznych, jak i przemysłowych wykorzystywane w całej Unii Europejskiej – skomentował pełnomocnik zarządu Multiconsult Polska Witold Domek.
Jedynym czynnikiem, który będzie produktem ubocznym instalacji produkującej monomer w tym przypadku jest wodór, wykorzystywany będzie na istniejących już instalacjach chemicznych Grupy Azoty Zakładów Chemicznych Police SA do produkcji amoniaku. Wodór będzie bezpośrednio przekazywany dalej po stosownym przygotowaniu, w związku z czym emisje sumaryczne związane z wytwarzaniem wodoru w przyszłości znacznie się zmniejszą.
Obiecujący rozwój gospodarki
Polimery Police stanowią nie tylko szanse dla rozwoju regionu, ale także całego kraju. Faza eksploatacji instalacji może w znaczący sposób wpłynąć na rozwój polskiej gospodarki. Bliskość bazy surowcowej powinna przyczynić się do powstawania szeregu kolejnych inwestycji przerabiających materiał w województwie zachodniopomorskim.
Warto dodać, że znacznie zmniejszą się koszty transportu do instalacjiwiększości produktów. Będą one przewożone drogą morską bezpośrednio do Portu Police. Materiały takie jak kolumny chemiczne będą transportowane drogą lądową, inwestor PDH Police SA posiada studium transportowe. Dzięki czemu wszystkie produkty są w bezpieczny sposób dostarczane na teren budowy. Wzrost zapotrzebowania na różnego rodzaju usługi powinien wyraźnie zaktywizować lokalną przedsiębiorczość i przełożyć się na wzrost budżetu gminy Police.
*Jedna z celowych technologii do produkcji propylenu. Proces polega na odwodornieniu propanu w reakcji pochłaniającej ciepło w obecności katalizatora heterogenicznego (źródło: grupaazoty.com).