Podpisanie umowy na Wykonanie Koncepcji Programowej dla odcinka S19 Węzeł -Dukla- – Barwinek

25 kwietnia 2018

W latach 2015-2016 na inwestycje kolejowe przeznaczono 27 mld złotych. W samym 2017 było to 18,5 mld zł. W tymże roku koleją podróżowało 304 mln pasażerów. Przewieziono prawie 240 mln ton towarów.

W Dukli, w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej, w obecności Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, odbyło się oficjalne podpisanie umowy pomiędzy firmą Multiconsult Polska a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na Wykonanie Koncepcji Programowej z pełnym rozpoznaniem geologicznym budowy ostatniego odcinka drogi ekspresowej S19 na odcinku Węzeł -Dukla- – Barwinek (granica państwa) o długości ok. 18,3 km. Wartość Kontraktu wynosi prawie 8,5 mln zł.

W ramach zamówienia Wykonawca – Multiconsult Polska przygotuje Koncepcję Programową (KP) w tym  wariantowe rozwiązania techniczne planowanej drogi wraz z obiektami inżynierskimi oraz wykona kompleksowe rozpoznanie geologiczne. W rozstrzygniętym przetargu na koncepcję programową brano pod uwagę m.in. doświadczenie głównego projektanta drogowego i doświadczenie głównego projektanta mostowego.

Stoi przed nami zadanie przygotowania koncepcji programowej budowy drogi na niełatwym odcinku – od węzła Dukla do granicy ze Słowacją. Planowana inwestycja ma przebiegać przez teren wymagający budowy obiektów inżynieryjnych takich jak estakady, wiadukty czy mosty. Ponadto dotyczy obszarów chronionych. Wykorzystamy nasze wieloletnie doświadczenie i wiedzę ekspercką, aby zaproponować rozwiązania techniczne, które będą odpowiadały potrzebom regionu, okolicznych mieszkańców, a przede wszystkim będą spełniały zasadnicze funkcje korytarza transportowego. Liczymy na dobrą współpracę z GDDKiA – mówi Jarosław Wielopolski, prezes firmy Multiconsult Polska.

Inwestycja, stanowiąca część szlaku Via Carpatia, przewidziana jest do realizacji w systemie -projektuj i buduj-, który pozwala na ograniczenie procedur. Dwujezdniowa droga będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Przebieg S19 będzie zgodny z przebiegiem wariantu, dla którego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową.

Podpisana dzisiaj umowa jest kolejnym krokiem do spełnienia marzeń mieszkańców Podkarpacia, ale także wszystkich kierowców podróżujących na kierunku północ-południe. Na całym odcinku S19 od Rzeszowa do granicy państwa w Barwinku trwają już prace koncepcyjne, które po zakończeniu pozwolą na ogłoszenie przetargu na projekt i budowę szlaku Via Carpatia. Droga ekspresowa S19 to priorytetowa inwestycja dla polskiego rządu i bardzo ważna trasa dla transportu międzynarodowego dlatego tak istotne jest abyśmy domknęli jej realizację – skomentował Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Aktualności

 • Czy Polacy chcą 15-minutowych miast? Tak, ale nie

  Idea projektowania miast zakładająca możliwość realizacji wszystkich potrzeb mieszkańców w zasięgu piętnastominutowego spaceru budzi wiele kontrowersji. Okazuje się jednak, że Polacy nie mieliby nic przeciwko zamieszkaniu w takiej okolicy, gdyby [...]

  30 kwietnia 2024

 • Rewolucja w sposobie myślenia o usłudze intelektualnej

  Uczestnicy tegorocznej edycji Kongresu Projektantów i Inżynierów, którego partnerem po raz kolejny była firma Multiconsult Polska, 17 kwietnia dyskutowali na najważniejsze aktualnie tematy dotyczące branży. Debatę strategiczną poświęconą podejściu uczestników [...]

  23 kwietnia 2024

 • Ranking źródeł energii – Polacy stawiają na OZE

  Jak pokazują ostatnie protesty w wielu krajach Europy, transformacja energetyczna, poza rozwiązaniami legislacyjnymi, będzie wymagała także szerokiego poparcia społecznego. Na pytanie o poziom akceptacji nowych źródeł energii stara się odpowiedzieć [...]

  3 kwietnia 2024