Czujnik zanieczyszczenia powietrza

Nowe unijne przepisy odnośnie jakości powietrza

16 grudnia 2024

Marek Rosicki, konsultant ds. ochrony środowiska w Multiconsult Polska

W instytucjach europejskich zakończyły się prace nad nową dyrektywą w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy (AQD – Air Quality Directive). Dyrektywa wprowadza bardzo istotne zmiany w zakresie norm jakości powietrza atmosferycznego, w wielu przypadkach znacząco zaostrzając obowiązujące dotychczas wartości.

 

Głównym, długoterminowym celem dokumentu jest osiągnięcie nietoksycznego środowiska troposferycznego do roku 2050. Jednak wiele z wprowadzonych regulacji dotyczy średniego i krótkiego horyzontu czasowego. Już od 1 stycznia 2030 roku będą obowiązywać nowe normy jakości powietrza m.in. dla pyłu PM2.5, pyłu PM10 i dwutlenku azotu. Nowe wartości dopuszczalne dla średnich stężeń rocznych w przypadku tych trzech zanieczyszczeń będą wynosić zaledwie 50% dotychczasowych wartości: 10 µg/m3 dla pyłu PM2.5, 20 µg/m3 dla pyłu PM10 i 20 µg/m3 dla dwutlenku azotu.

 

Zaostrzeniu będzie podlegać również wartość dopuszczalna dla stężenia średniego dobowego pyłu PM10, a ponadto po raz pierwszy pojawi się wartość dopuszczalna tego wskaźnika dla pyłu PM2.5.

 

Daleko idące konsekwencje wprowadzenia nowych norm
Z punktu widzenia administracji rządowej i samorządowej nowe przepisy spowodują całkowitą zmianę w zakresie oceny jakości powietrza w tzw. strefach. Samo pojęcie strefy jako „części terytorium państwa wyznaczonej do zarządzania jakością powietrza” pozostaje niezmienione. Z dużym prawdopodobieństwem można jednak prognozować, że strefy dotychczas uznawane za „czyste”, będą wymagały przygotowania naprawczych programów ochrony powietrza ze względu na przekroczenia norm. Z kolei w strefach, które przez ostatnie kilkanaście lat borykały się z poważnymi wyzwaniami odnośnie zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza, te wyzwania zostaną spotęgowane.

 

Odroczenie i mechanizmy przejściowe
Standardowym środkiem osiągania celów zawartych w dyrektywie pozostaną plany (programy) ochrony powietrza. Nowa dyrektywa AQD przewiduje również pewne mechanizmy przejściowe, które pozwolą na stopniowe, a nie skokowe, wdrażanie zaostrzonych norm jakości powietrza w strefach. Takim mechanizmem jest odroczenie terminu osiągnięcia zgodności z wartościami dopuszczalnymi. Odroczenie będzie możliwe w dwóch wariantach:
– odroczenie ze względu na oczekiwany wpływ skutecznych środków (do roku 2035);
– odroczenie ze względu na szczególne warunki rozprzestrzeniania zanieczyszczeń (do roku 2040).
Odpowiednie wnioski o odroczenie muszą zostać sporządzone do końca 2028 r. w postaci planu działania na rzecz jakości powietrza.

 

Jakość powietrza a przemysł
Zaostrzone normy jakości powietrza zdefiniowane w nowej dyrektywie AQD wpłyną również na przemysł. Nowe wartości dopuszczalne znajdą się bowiem w krajowym rozporządzeniu w sprawie wartości odniesienia, które określa standardy stosowane przy ocenie wpływu obiektów przemysłowych na środowisko i przy wydawaniu pozwoleń zintegrowanych oraz pozwoleń na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. Po wejściu w życie tego rozporządzenia nowo wydawane decyzje środowiskowe oraz pozwolenia będą musiały uwzględniać harmonogram implementacji nowych przepisów, co z pewnością znacząco wpłynie na poziomy emisji dopuszczalnej dla zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza.

 

W efekcie, inwestorzy oraz prowadzący instalacje zanieczyszczające powietrze, będą musieli odpowiednio dostosować technologie produkcji i rozwiązania techniczne w zakresie ograniczania emisji.

 

Aktualności

  • Wesołych Świąt

    Z okazji Świąt Wielkanocnych zespół Multiconsult Polska życzy dużo zdrowia, spokoju oraz energii do realizacji nowych wyzwań – osobistych i zawodowych. Radosnego świętowania!

    18 kwietnia 2025

  • O współpracy z tygrysem podczas Kongresu Projektantów i Inżynierów

    Jako złoty partner tegorocznej edycji Kongresu Projektantów i Inżynierów, firma Multiconsult Polska po raz kolejny wzięła aktywny udział w tym, jednym z najważniejszych wydarzeń branży projektowej i nadzorowej w Polsce. [...]

    17 kwietnia 2025

  • Oława przygotowuje się na zmiany klimatu

    Zespół Multiconsult Polska realizuje Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu dla miasta Oława. Dzięki opracowaniu tego strategicznego dokumentu miasto będzie lepiej przygotowane na zmiany klimatyczne.

    15 kwietnia 2025