Multiconsult Polska współpracuje z GAZ-SYSTEM w ramach projektu BALTIC PIPE

8 listopada 2018

Przy realizacji podmorskiej części projektu Baltic Pipe, w obszarze uwarunkowań środowiskowych, GAZ-SYSTEM korzysta ze wsparcia i doświadczenia firmy Multiconsult Polska specjalizującej się w konsultingu inżynierskim. Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, którego celem jest stworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynek europejski. Projekt umożliwi transport surowca ze złóż w Norwegii na rynki duński i polski, a także do odbiorców końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii i Szwecji.

W ramach współpracy z GAZ-SYSTEM, Multiconsult Polska odpowiada za analizę dokumentacji dotyczącej oddziaływania inwestycji na środowisko. Projekt jest realizowany w ścisłej współpracy pomiędzy polskim operatorem gazociągów przesyłowych GAZ-SYSTEM i duńskim operatorem systemu przesyłowego gazu i energii Energinet. Gazociąg podmorski będzie mógł transportować 10 mld  gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld  tego surowca z Polski do Danii. Rozpoczęcie jego budowy planowane jest na wiosnę 2020 roku. Uruchomienie przesyłu gazu nastąpi w październiku 2022 roku.

Realizacja projektu Baltic Pipe przyniesie znaczące korzyści społeczno-ekonomiczne Polsce, Danii a także innym krajom regionu Morza Bałtyckiego i Europy Środkowo-Wschodniej. Projekt jest w pełni zgodny z wytycznymi polityki energetycznej Unii Europejskiej w zakresie zapewnienia bezpiecznych, przystępnych cenowo i zrównoważonych dostaw energii.

Baltic Pipe został uznany przez Komisję Europejską za -Projekt o znaczeniu wspólnotowym- (PCI). Status ten przyznawany jest projektom infrastrukturalnym realizującym cele polityki energetycznej Unii Europejskiej, tj. wzmocnienie europejskiego wewnętrznego rynku energii oraz zapewnienie niedrogiej, bezpiecznej i odnawialnej energii. 24 listopada 2017 roku Komisja Europejska opublikowała trzecią europejską listę projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, na której ponownie, już po raz trzeci, umieszczono Baltic Pipe. Łącznie maksymalna wysokość przyznanego dotychczas dofinansowania unijnego na prace przedinwestycyjne wynosi 51,4 mln euro.

W czerwcu 2018 roku GAZ-SYSTEM zaakceptował wariant trasy gazociągu podmorskiego. Rekomendowana trasa liczy ok. 275 km i przebiega przez duńskie i polskie obszary morskie oraz przez szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną. Wskazano również preferowane miejsca wyjścia rurociągu na ląd – Faxe South w Danii oraz Niechorze – Pogorzelica w Polsce.

Baltic Pipe to bardzo wymagająca inwestycja. Cieszymy się, że możemy pracować przy tak ważnym dla bezpieczeństwa energetycznego Polski projekcie. Nasz zespół będzie miał przy nim możliwość wykorzystania swojej fachowej wiedzy i doświadczenia – komentuje Mateusz Małecki, zastępca dyrektora pionu doradztwa technicznego i środowiskowego.

Więcej informacji o projekcie Baltic Pipe dostępnych jest na stronie www.baltic-pipe.pl

Aktualności

  • Rewolucja w sposobie myślenia o usłudze intelektualnej

    Uczestnicy tegorocznej edycji Kongresu Projektantów i Inżynierów, którego partnerem po raz kolejny była firma Multiconsult Polska, 17 kwietnia dyskutowali na najważniejsze aktualnie tematy dotyczące branży. Debatę strategiczną poświęconą podejściu uczestników [...]

    23 kwietnia 2024

  • Ranking źródeł energii – Polacy stawiają na OZE

    Jak pokazują ostatnie protesty w wielu krajach Europy, transformacja energetyczna, poza rozwiązaniami legislacyjnymi, będzie wymagała także szerokiego poparcia społecznego. Na pytanie o poziom akceptacji nowych źródeł energii stara się odpowiedzieć [...]

    3 kwietnia 2024

  • Radosnych Świąt Wielkanocnych

    Niech ten czas świąteczny przyniesie spokój i wytchnienie, wypełni nadzieją i optymizmem. Radosnych Świąt Wielkanocnych życzy zespół Multiconsult Polska

    28 marca 2024