Jadący samochód

Młodzi i gorzej sytuowani Polacy nie chcą Stref Czystego Transportu

22 lipca 2024

Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu obowiązuje w Warszawie od początku lipca. Do wprowadzenia podobnych stref przygotowują się inne polskie miasta, dlatego zajmująca się konsultingiem inżynieryjnym firma Multiconsult Polska wraz z sopocką pracownią PBS zapytały Polaków o opinie na ten temat. Okazuje się, że poparcie dla SCT spada wraz z wiekiem i statusem społecznym.

Obowiązek stworzenia stref z ograniczonym wjazdem starszych pojazdów w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców nakłada na lokalne władze Krajowy Program Ochrony Powietrza. Oznacza to więc zmiany nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale też Łodzi, Wrocławia czy Poznania oraz ponad 30 innych polskich miast. Jak zatem Polacy zapatrują się na tego typu ograniczenia w miejskiej mobilności?

 

W najnowszej fali cyklicznego badania Barometr MCPL, Multiconsult Polska i PBS przyjrzały się opiniom na temat  Stref Czystego Transportu. W ankiecie zapytano reprezentatywną próbę Polaków o ich stosunek do stref z zakazem wjazdu dla starszych pojazdów do centrów miast. Wokół tzw. Stref Czystego Transportu w ostatnich miesiącach narosło wiele kontrowersji. Wyniki badania zleconego przez Multiconsult Polska wskazują, że tego typu ograniczenia budzą obawy szczególnie młodych, gorzej sytuowanych respondentów, a także mieszkańców mniejszych miejscowości.

 

W ogóle społeczeństwa, Strefy Czystego Transportu mają mniej więcej tyle samo zwolenników, co przeciwników. Za takim rozwiązaniem opowiada się ok. 41% badanych. Przeciwko jest 42% z nas, a nieco ponad 16% respondentów nie ma w tej kwestii zdania.

 

Najwięcej zwolenników ograniczonego wjazdu do centrów miast dla starszych aut znajdziemy właśnie w miastach. Dokładnie połowa respondentów w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców deklaruje się jako zwolennicy takiego rozwiązania, a 37% jest mu przeciwna. Najmniejsze poparcie Strefy Czystego Transportu otrzymują wśród mieszkańców mniejszych miast (37%) i wsi (38%).

 

W badaniu widać też wyraźną korelację pomiędzy poziomem wykształcenia i statusem zawodowym, a poziomem poparcia dla ograniczeń w poruszaniu się starszymi samochodami po centrach miast. O ile takie rozwiązanie popiera blisko połowa (48%) badanych deklarujących wyższe wykształcenie, o tyle odsetek ten spada do zaledwie 22% w przypadku respondentów z wykształceniem podstawowym.

 

Podobnie rzecz ma się w przypadku wieku badanych. W większości przedziałów wiekowych, poparcie dla SCT spada wraz z wiekiem, z ponad 54% w przedziale 45-54 lata do zaledwie 23% w przypadku najmłodszych respondentów w wieku 18-24.

 

Wreszcie, również status zawodowy badanych przekłada się na poparcie dla Stref Czystego Transportu. I tak, najmniejszym poparciem cieszą się one wśród uczniów i studentów (19%), i osób pozostających bez zatrudnienia (24%), a wyższym wśród pracujących dorywczo (29%) i zatrudnionych na stałe (41%).

 

Pojawiają się obawy, że preferencje w dostępie do Stref Czystego Transportu uzyskają nowe samochody, co w praktyce nie zawsze oznacza niższą emisyjność spalin. Stąd głosy o zagrożeniu nierównym traktowaniem, gdzie kryterium wjazdu będzie stanowił status materialny. Jednocześnie centra dużych i średnich miast są zazwyczaj dobrze skomunikowane i zapewniają szybki i łatwy transfer. Zmiany w ramach SCT mogą jednak dotknąć mieszkańców przedmieść, którzy dojeżdżają do pracy do centrum miast. Dlatego też ograniczenia w poruszaniu się powinny być jednym z ostatnich kroków w budowie spójnego systemu transportu publicznego, który zapewnia możliwość kombinowanych podróży za pomocą różnych środków, w tym dogodnej przesiadki z transportu indywidualnego na transport publiczny – mówi Przemysław Panek, kierownik zespołu analiz strategicznych w Multiconsult Polska, ekspert w dziedzinie rozwiązań transportowych.

 

 

Badanie zrealizowane przez PBS w czerwcu 2024 r. na panelu internetowym www.poznaj.to na reprezentatywnej próbie internautów n=1004 respondentów.

 

 

Informacja prasowa 16/07/2024

Aktualności

  • Transport lokalny czeka na inwestycje z KPO

    Rozbudowa dróg lokalnych i modernizacja transportu publicznego to najważniejsze zmiany, jakich oczekują Polacy w swoim otoczeniu – wynika z kolejnej fali badania pracowni PBS na zlecenie Multiconsult Polska. Wiele wskazuje [...]

    12 listopada 2024

  • Przyszłość elektromobilności ma dwa koła

    W cieniu elektromobilności w branży motoryzacyjnej dynamicznie rozwija się zupełnie nowy segment mobilności miejskiej. W niektórych krajach Europy Zachodniej już ponad połowa sprzedawanych rowerów ma napęd elektryczny. Wiele wskazuje na [...]

    25 września 2024

  • Barometr MCPL: Europejski Zielony Ład wciąż budzi więcej obaw niż nadziei

    Ponad jedna czwarta Polaków nie widzi żadnych korzyści z wprowadzenia w życie założeń Europejskiego Zielonego Ładu – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię PBS dla Multiconsult Polska. Choć nieco [...]

    9 września 2024