Jak skutecznie wdrażać standardy ESG w przedsiębiorstwie?
7 listopada 2024
Przedsiębiorstwa to złożone podmioty dysponujące określonymi systemami operacyjnymi, rozwiązaniami organizacyjnymi i standardami działania. W swoisty sposób wpływają też na otoczenie zewnętrzne. W procesie wdrażania standardów ESG na działalność firmy trzeba popatrzeć z perspektywy trzech zdefiniowanych w regulacjach prawnych obszarów – społecznego, środowiskowego oraz korporacyjnego.
– Nasi eksperci wspierając klientów we wdrażaniu nowych standardów korporacyjnych, zazwyczaj na początku proponują przeprowadzenie wstępnego audytu EST, który pozwala określić, na jakim etapie znajduje się dana działalność w tych trzech wymiarach – mówi Elżbieta Płuska, główny konsultant ds. środowiska w Multiconsult Polska. – Audyt ten pomaga klientom określić zakres niezbędnych zmian, czyli tzw. luk. W raporcie z audytu wskazane są też zalecenia dla klienta – dodaje.
Określić cele w zakresie ESG
Kolejnym zalecanym krokiem jest określenie celów, jakie organizacja zamierza osiągnąć w zakresie ESG i opracowanie strategii zrównoważonego rozwoju. Cele te powinny być spójne z prowadzoną działalnością biznesową i odwoływać się do wskaźników, które zostały uznane za istotne w trakcie audytu, np. w zakresie wpływu na środowisko.
Przy określaniu celu warto zastosować popularną metodę SMART, według której powinny one być precyzyjnie określone, mierzalne, osiągalne, realistyczne oraz ograniczone w czasie. Powinny także znaleźć faktyczne zastosowanie w procesach decyzyjnych i nie pozostawać wyłącznie na papierze.
Stworzyć system śledzenia postępów ESG w firmie
Bardzo ważnym etapem wdrażania zasad ESG w organizacji jest stworzenie przejrzystego wewnętrznego systemu dla monitorowania i raportowania postępów w realizacji ustalonych w strategii celów. Regularne monitorowanie danych jest bardzo pomocne w ocenie skuteczności realizacji strategii i pozwala na bieżąco wprowadzać niezbędne korekty. Pomaga też zintegrować stosowane rozwiązania w firmie i zwiększa zaufanie interesariuszy i inwestorów, pokazując zaangażowanie firmy w zrównoważony rozwój i stosowanie dobrych praktyk biznesowych.
Opracowanie planów monitorowania i raportowania danych (PMR-ESG) przedsiębiorców w opinii ekspertów Multiconsult Polska powinno być poprzedzone analizami wstępnymi, w tym analizą istotności i analizą luk. Z kolei dla obszarów tematycznych uznanych za istotne, określenia wymaga metodyka gromadzenia, przetwarzania i prezentacji danych wymaganych w standardach ESRS.
Nie bez znaczenia jest również uwzględnienie kwestii niepewności. Zgodnie z zapisami standardu ESRS 1 podmiot raportujący ujawnia informacje umożliwiające użytkownikom raportu ESG zrozumienie najistotniejszych niepewności mających wpływ na podawane mierniki ilościowe i kwoty pieniężne.
W planie podane są podstawowe zasady dotyczące postępowania z dokumentacją, np. sposób zabezpieczenia dokumentów i procedury ich udostępniania.
Powołanie komórki odpowiedzialnej za raport i zespołu wdrożeniowego
Aby skutecznie wdrożyć program ESG w przedsiębiorstwie, należy wyznaczyć komórkę odpowiedzialną za sporządzenie raportu oraz zespół wdrożeniowy. Z doświadczenia konsultantów Multiconsult Polska wynika, iż warto zrobić to już na wstępnym etapie, jeszcze przed przystąpieniem do audytu.
Opracowana i zatwierdzona strategia ESG musi być regularnie weryfikowana z prowadzoną działalnością, aby była aktualna i zgodna z celami biznesowymi. Szczególnie pomocny na tym etapie jest też opracowany plan monitorowania i raportowania, który określa dane i wskazuje jakie czynniki zewnętrzne, zmiany w przepisach mogą mieć wpływ na strategię ESG i wskazuje na potrzebę ewentualnej jej modyfikacji.
– Warto do wdrożenia standardów ESG stosować podejście kompleksowe, w którym istotny jest każdy element. Ważne są zarówno audyty wstępne, jak i analizy, i plany monitorowania oraz raportowania danych ESG, a także, a może przede wszystkim, jasno określone i czytelne cele zrównoważonego rozwoju – zaznacza Elżbieta Płuska, ekspertka Multiconsult Polska.