Jak obwodnica Krakowa może pomóc innym polskim miastom
7 stycznia 2025
Jeszcze przed tegorocznymi świętami kierowcy pojadą Północną Obwodnicą Krakowa. Oficjalne otwarcie nowego, ponad dwunastokilometrowego odcinka trasy ekspresowej S52 odbyło się 23 grudnia. W ramach budowy powstało 29 różnego rodzaju obiektów inżynierskich, w tym dwa supernowoczesne tunele w Zielonkach i Dziekanowicach.
Krakowska inwestycja jest wyjątkowa z kilku powodów. Dzięki oddaniu północnego odcinka drogi ekspresowej, Kraków, jako drugie (po Łodzi) duże miasto w Polsce, znacząco przybliża się do zyskania pełnego pierścienia, otaczając miasto trasami szybkiego ruchu. Co więcej, oddawany właśnie do użytku odcinek północnej obwodnicy miasta to nie tylko dwujezdniowa trasa o trzech pasach ruchu w każdym kierunku, ale też 29 obiektów inżynierskich takich, jak tunele czy estakady.
W ramach inwestycji, w miejscowościach Zielonki oraz Dziekanowice, powstały nowoczesne tunele o długości odpowiednio 653 m i 496 m. Projektowanie drogi ekspresowej wraz z tymi wyjątkowymi konstrukcjami powierzono firmie Multiconsult Polska, specjalizującej się w projektowaniu infrastruktury drogowej.
Oba tunele wykonane zostały metodą podstropową z wykorzystaniem tzw. ścian szczelinowych. Każda z naw obiektów ma 17m szerokości, mieści po trzy pasy ruchu i została wyposażona w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa. Budowa trwała ponad trzy lata.
– Północna Obwodnica Krakowa to wyjątkowa inwestycja, bardzo potrzebna mieszkańcom, ale także niezbędna dla ruchu tranzytowego. Jej projektowanie było ciekawym wyzwaniem, także ze względu na obiekty inżynierskie, towarzyszące rozwiązaniom drogowym – zaznacza Arkadiusz Białek, koordynator techniczny projektu w Multiconsult Polska.
W Polsce, głównie ze względu na ukształtowanie terenu, nie mamy wielu możliwości wykorzystania zaawansowanych obiektów inżynierskich, takich jak mosty, tunele czy estakady. Z tego powodu krakowska inwestycja jest wyjątkowa. Poza tunelami, Północna Obwodnica Krakowa zyskała również m.in. estakadę o długości blisko 570 m.
– Tego typu obiekty często wiążą się z dodatkowymi wyzwaniami, związanymi np. z warunkami geologicznymi na danym terenie. To sprawia, że ich koszty, w porównaniu z drogą prowadzoną po powierzchni terenu, są znacznie wyższe. Tunele, które powstały w ciągu trasy S52 to zaawansowane konstrukcje, wspierane m.in. najnowocześniejszymi, zautomatyzowanymi systemami przeciwpożarowymi – mówi Krzysztof Nagórko, zastępca dyrektora ds. technicznych w Multiconsult Polska.
Doświadczenia zdobyte przy budowie tuneli i estakad w Małopolsce być może niebawem zostaną wykorzystane przy innych inwestycjach w polskich miastach. To właśnie miasta, jak wskazują eksperci, będą z czasem potrzebować rozwiązań usprawniających komunikację, w których niezbędni będą inżynierowie specjalizujący się w mostach, tunelach i estakadach.
Projekty tuneli miejskich, takich jak te w Warszawie czy Katowicach pełnią bowiem te same funkcje, co tunele obwodnicy Krakowa – odciążają lokalne arterie, ale przede wszystkim poprawiają bezpieczeństwo i komfort mieszkańców.
Informacja prasowa 23/12/2024