Inwestycje kolejowe i drogowe a środowisko – ewolucja podejścia

6 maja 2019

Każdego roku powstaje w Polsce przeszło kilkaset kilometrów nowych dróg szybkiego ruchu, modernizowane są także kolejne odcinki linii kolejowych. Niezwykle istotne staje się wobec tego ? już na etapie projektowania przebiegu tras ? uwzględnienie naturalnych uwarunkowań środowiskowych i dokonanie wnikliwej analizy, pozwalającej na integrację planowanej inwestycji z otoczeniem. Na łamach Rynku Infrastruktury można zapoznać się z oceną ewolucji podejścia środowiskowego zarówno w branży kolejowej, jak i drogowej. Została ona przygotowana przez naszą firmę.

Analizując obszar inwestycji kolejowych ekspert – Mateusz Małecki, Zastępca Dyrektora Pionu Doradztwa Technicznego i Środowiskowego, Multiconsult Polska – wskazał, że w ostatnich latach po stronie PKP PLK wykonano wiele opracowań i monitoringów będących dobrym punktem wyjścia do analiz środowiskowych. W PKP PLK pojawiło się więcej ekspertów o bardziej ukierunkowanych specjalizacjach, takich jak np. akustycy. Zajmują się oni przygotowaniem dokumentacji środowiskowej, a w przypadku zlecania tego zadania firmom konsultingowym odpowiadają za ich ocenę i weryfikację merytoryczną. Wpływa to istotnie na poziom rzeczowej dyskusji pomiędzy inwestorem, a wykonawcą.

Jeśli chodzi o kwestie środowiskowe w inwestycjach drogowych, to w ciągu ostatnich 25 lat można zaobserwować pewne cykle skrajności, przeplatane okresami stabilizacji i racjonalizacji. Początek budowy dróg szybkiego ruchu w Polsce, czyli lata 1990-2004, to czas niezbyt chlubny. Zagadnienia środowiskowe były traktowane po macoszemu, a odpowiednie rozwiązania wymagały dużych nakładów finansowych. Przejścia dla zwierząt i ekrany akustyczne były wówczas stosowane bardzo rzadko. Po wejściu naszego kraju do UE, czyli po 2004 roku, dokonano korekty polskiego prawa w tym zakresie, przechylając jednak szalę na drugą stronę – wprowadzając nadmiar środków minimalizujących.

Obecnie, z kolei, obserwuje się trend ograniczania środków minimalizujących. Wynika to po części z chęci ograniczenia nakładów finansowych (dotyczy to zwłaszcza  inwestycji w systemie -projektuj i buduj-), ale również z doświadczenia nabytego w ostatnich latach. Wskazuje ono, iż  stosowanie tak dużej ilości środków łagodzących oddziaływanie nowych inwestycji na środowisko nie jest konieczne. Ponadto, obserwuje się różne interpretacje i podejścia do analiz środowiskowych w zależności od regionu, w których jest planowana inwestycja. Skutkiem tego są nieczytelne i nie do końca przewidywalne reguły, z którymi każdorazowo mierzą się inwestorzy i wykonawcy.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na: https://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/drogi/inwestycje-kolejowe-i-drogowe-a-srodowisko–ewolucja-podejscia-66998.html

Aktualności