Dworzec Główny w Gdańsku w przebudowie

6 lipca 2018

Zmienia się stacja Gdańsk Główny, która dostosowywana jest do potrzeb pasażerów. Zaplanowana jest także modernizacja budynku dworca. W czwartym kwartale br. planowane jest zawarcie umowy z generalnym wykonawcą robót budowlanych. Celem zmian jest usprawnienie obsługi podróżnych oraz lepsze połączenie Trójmiasta z innymi miastami. Firma Multiconsult Polska obejmuje nadzór nad obydwoma projektami. Szacowana wartość każdej inwestycji wynosi około 60 mln zł.

Modernizacja stacji Gdańsk Główny

Stacja Gdańsk Główny jest od kilku miesięcy w trakcie zmian. Prace obejmują przede wszystkim przebudowę peronów oraz tuneli. Stacja stanie się przyjaznym miejscem dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Podróżni dostaną się wygodnie na perony dzięki czterem nowym windom i ruchomym schodom. Funkcjonalne oznakowanie ułatwi poruszanie się po stacji. Łatwiejsze wsiadanie do pociągów umożliwi wyższy peron wyposażony w antypoślizgową nawierzchnię. Komfort korzystania ze stacji poprawią również tablice dynamicznej informacji pasażerskiej, nowe oświetlenie oraz zegary i wygodne ławki dla oczekujących. Zakończenie prac zaplanowane jest na początek 2020 roku.

Zadaniem Multiconsult Polska będzie przejęcie realizacji usługi od nadzoru tymczasowego oraz zarzadzanie kontraktem. Po zakończeniu modernizacji firma będzie sprawować nadzór nad inwestycją w okresie gwarancji.

Inwestycje w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne – SDIP – system dynamicznej informacji pasażerskiej, nowe układy SRK – systemu sterowania ruchem pozwolą na znaczne usprawnienie obsługi podróżnych. Wyzwaniem stojącym przed Multiconsult Polska będzie skoordynowanie działań wykonawców oraz zminimalizowanie ewentualnych utrudnień dla pasażerów podczas prac budowlanych – komentuje Renata Mordak, Dyrektor Pionu Transportu w Multiconsult Polska

Remont dworca kolejowego

Drugim projektem w jaki zaangażowana jest firma Multiconsult Polska jest remont całego budynku Dworca Głównego w Gdańsku. Pierwszym etapem inwestycji jest weryfikacja dokumentacji projektowej budynku, a następnie wsparcie zamawiającego w procesie wyboru wykonawcy robót. Dopiero po jego selekcji Multiconsult Polska przejmie właściwą funkcję Inżyniera Kontraktu (zarządzanie inwestycją i nadzór inwestorski). Ważnym elementem zlecenia jest także sprawowanie nadzoru konserwatora zabytków i konserwatora archeologicznego.

Prace, jakie zostały uwzględnione w budżecie remontu budynku Dworca Głównego, to przede wszystkim nowe okna i drzwi oraz budowa nowej części podziemnego przejścia dla pieszych łączącego obecne przejście podziemne z poziomem -1. Ponadto mają zostać wykonane niezbędne instalacje elektryczne, na które składa się m.in. iluminacja elewacji oraz monitoring. Inwestorzy zdecydowali się na rekonstrukcję brakujących detali architektonicznych oraz dachów dwuspadowych, a także wymianę pokrycia dachowego. Modernizacja budynku, tak jak w przypadku peronów, będzie dostosowana do osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Warto dodać, że wykończenie wnętrza budynku w tym detali architektonicznych, ma być przeprowadzone zgodne z programem prac konserwatorskich.

Dworzec Gdańsk Główny to prawdziwa perła architektoniczna tego miasta, a obecna inwestycja pozwoli przywrócić jej właściwy blask. Po długich oczekiwaniach zostanie przywrócony pierwotny wygląd zabytku. Wiąże się to z usunięciem -naleciałości- powstałych w wyniku dziesięcioleci prowizorycznych przeróbek i remontów – dodaje Renata Mordak, Dyrektor Pionu Transportu w Multiconsult Polska.

Aktualności

 • Ranking źródeł energii – Polacy stawiają na OZE

  Jak pokazują ostatnie protesty w wielu krajach Europy, transformacja energetyczna, poza rozwiązaniami legislacyjnymi, będzie wymagała także szerokiego poparcia społecznego. Na pytanie o poziom akceptacji nowych źródeł energii stara się odpowiedzieć [...]

  3 kwietnia 2024

 • Radosnych Świąt Wielkanocnych

  Niech ten czas świąteczny przyniesie spokój i wytchnienie, wypełni nadzieją i optymizmem. Radosnych Świąt Wielkanocnych życzy zespół Multiconsult Polska

  28 marca 2024

 • Dzień przedsiębiorczości w Multiconsult Polska

  W środę, 20 marca, już po raz kolejny, gościliśmy w naszym warszawskim biurze uczniów Technikum Architektoniczno-Budowlanego im. Stanisława Noakowskiego. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach „Dnia przedsiębiorczości”, we współpracy z Fundacją [...]

  27 marca 2024