Czym są standardy ESG i jak je wdrażać w przedsiębiorstwie?
17 października 2024
ESG to zestaw wymogów stawianych firmom w obszarze środowiskowym, społecznym i korporacyjnym. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest dokonanie oceny stopnia zaangażowania przedsiębiorstwa w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, zgodnie z przyjętą w 2015 r. na forum ONZ Agendą 2030.
Obowiązkowi raportowania ESG podlegają różne podmioty, ale realizacja tego obowiązku jest rozłożona w czasie, tak aby umożliwić poszczególnym grupom podmiotów przygotowanie się do raportowania i wdrożenia zasad w swoich strukturach. W zależności od wielkości podmiotu – liczby pracowników i obrotu obowiązek ten część firm będzie realizować już od przyszłego roku, a ostatnie kategorie podmiotów raportowanie rozpoczną w 2029 r.
Aby ułatwić firmom raportowanie zrównoważonego rozwoju, opracowano zestaw wytycznych ESRS (European Sustainability Reporting Standards). Są one obowiązkowe dla podmiotów podlegających dyrektywie CSRD i składają się z kategorii ogólnych (ESRS1, ESRS2) oraz tematycznych (ESRS E, ESRS S, ESRS G). I tak na przykład, ESRS E1 odnosi się do problemu zmian klimatu i wpływu prowadzonej działalności na te zmiany. Reguluje ona m.in. kwestię ujawniania przez firmy wielkości emisji gazów cieplarnianych. Ponadto każdy standard ESRS zawiera szczegółowe wytyczne, które należy stosować przygotowując raport ESG.
Standardy ESRS
Jednolity standard ESG ESRS obejmuje następujące obszary:
- Środowiskowy
- Dotyczy wpływu firmy na przyrodę (bioróżnorodność), zmiany klimatu, w tym wpływ na ślad węglowy, gospodarkę odpadami i surowcami (gospodarkę obiegu zamkniętego), ochronę wód (racjonalne korzystanie) czy wykorzystanie lub produkowanie energii odnawialnej.
- Obejmuje pięć wymiarów: zmiany klimatu, zanieczyszczenia, wodę i zasoby morskie, bioróżnorodność i ekosystemy, zasoby naturalne i gospodarkę obiegu zamkniętego.
- Społeczny
- Koncentruje się na tym, jak firma zarządza relacjami ze swoimi pracownikami, dostawcami, klientami i lokalnymi społecznościami w miejscach, gdzie prowadzi swoją działalność. Obejmuje też prawa człowieka, standardy pracy, różnorodność i integrację.
- Ład korporacyjny
- To system kontrolowania i zarządzania firmą. Obejmuje etykę prowadzenia biznesu, system wynagradzania, różnorodność zarządu i przejrzystość w działaniach.
Wdrażanie standardu ESRS wymaga spojrzenia na działalność firmy z perspektywy wszystkich trzech obszarów. W procesie tym warto skorzystać z usług niezależnego doradcy, który potrafi obiektywnie zidentyfikować cały łańcuch wartości – od dostawców po klientów.
– Każda firma ma własną tożsamość, systemy operacyjne, rozwiązania organizacyjne czy standardy działania, a także w inny sposób wpływa na otoczenie. Dlatego kluczowe jest sprawdzenie oddziaływania firmy na środowisko, relacje społeczne czy etyczne praktyki. Indywidualnego podejścia wymaga firma usługowa będąca ogniwem w łańcuchu wartości swoich głównych klientów, jak i firma produkcyjna w zależności od specyfiki branży, lokalizacji i wielkości – mówi Elżbieta Płuska, główny konsultant ds. ochrony środowiska w Multiconsult Polska, zwracając uwagę na indywidualne aspekty wdrażania standardów ESG.
W kolejnej części materiału podpowiemy, jak stworzyć wewnętrzny system monitorowania i raportowania danych, jak określać i śledzić realizację celów związanych z ESG, a także, na jakie elementy zwrócić uwagę projektując strategię ESG przedsiębiorstwa.