
Multiconsult Polska zbada możliwości wykorzystania wód termalnych w gminie Serock
7 maja 2025
Umowę w tej sprawie podpisali Bogdan Noga, członek zarządu Multiconsult Polska oraz Artur Borkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Serock. Pierwszy otwór geotermalny na terenie podwarszawskiej gminy może powstać jeszcze tej jesieni, dając odpowiedź na pytanie o potencjał wykorzystania podziemnych wód do ogrzania budynków w mieście.
Do naszych zadań, jako Inżyniera Kontraktu, należeć będą m.in.:
- koordynacja i bieżąca kontrola postępu prac związanych z realizacją prac geologicznych,
- sprawowanie nadzoru geologicznego podczas wykonywania wszelkich prac i robót określonych w „Projekcie robót geologicznych na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych Serock GT-1 w miejscowości Wierzbica”,
- sprawowanie dozoru geologicznego podczas wykonywania prac określonych w Projekcie robót geologicznych na wykonanie otworu,
- wykonanie badań laboratoryjnych,
- opracowanie dokumentacji hydrogeologicznej.
Przetarg, który ma wyłonić wykonawcę pierwszego odwiertu, lokalne władze planują przeprowadzić jeszcze w tym miesiącu, aby jesienią rozpocząć prace wiertnicze. Planowana głębokość otworu rozpoznawczego sięgnie 1670 m (+/-10%).
Plany włodarzy Serocka zakładają wykorzystanie potencjalnych zasobów geotermalnych gminy do zapewnienia ciepła mieszkańcom w oparciu o własne, niezależne od pogody, zeroemisyjne i odnawialne źródło energii cieplej.
Należące do gminy tereny, na których prowadzone będą prace, mają w przyszłości zostać przeznaczone pod budowę gminnego obiektu sportowo-rekreacyjnego. Istnieje zatem szansa, że wody termalne posłużą również do ogrzania planowanego obiektu, a także dla potrzeb rekreacyjnych i zdrowotnych mieszkańców.
Pierwszym krokiem do realizacji tego ambitnego planu jest jednak potwierdzenie rzeczywistego potencjału zasobów geotermalnych Serocka oraz warunków ekonomicznych tego przedsięwzięcia.