Rewolucja w sposobie myślenia o usłudze intelektualnej

23 kwietnia 2024

Uczestnicy tegorocznej edycji Kongresu Projektantów i Inżynierów, którego partnerem po raz kolejny była firma Multiconsult Polska, 17 kwietnia dyskutowali na najważniejsze aktualnie tematy dotyczące branży. Debatę strategiczną poświęconą podejściu uczestników rynku do usług intelektualnych poprowadził Jarosław Wielopolski, prezes zarządu Multiconsult Polska.

Wśród zaproszonych panelistów, nie zabrakło przedstawicieli największych zamawiających, reprezentujących sektor publiczny. Wszyscy zgodzili się co do tego, że role projektantów i inżynierów w procesach inwestycyjnych są niezwykle istotne, a instytucje nie byłyby w stanie ich zrealizować  bez wsparcia firm zewnętrznych. Wydawali się również zgodni w ocenie kryteriów przetargowych, w których rosnąć powinno znaczenie aspektów pozacenowych.

 

 

Tomasz Kwieciński, radca generalnego dyrektora w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zwracał uwagę, że skala projektów realizowanych przez tę instytucję wymaga profesjonalnego wsparcia firm zewnętrznych. Jako jeden z najważniejszych aspektów współpracy wskazywał element interpersonalny. To w rękach osób odpowiedzialnych za projekt leży jego powodzenie, a wiele zależy od osobistego doświadczenia i zaangażowania personelu. To jednak niezwykle trudno sparametryzować na poziomie postępowań przetargowych – wskazywał.

 

 

Konieczność odejścia od kryterium ceny w postępowaniach przetargowych podnosili również inni dyskutanci. Tomasz Resiak, dyrektor ds. umów w firmie Transprojekt Gdański argumentował, że jego organizacja cały czas szuka sposobów na wzmocnienie znaczenia aspektów merytorycznych w prowadzonych projektach. Jak wskazywał, zamawiający mają w tym zakresie możliwości takie, jak wymóg realizacji kluczowych elementów zlecenia siłami własnymi, czy zatrudnienie najważniejszych specjalistów na umowę o pracę. Ostatecznie, kryteria ta mają realny wpływ na sposób wykonania zlecenia, są łatwe w zastosowaniu i nie stanowią kosztu dla wykonawcy.

 

 

W podobnym tonie wypowiadał się Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych, który wskazywał na wagę czynników pozacenowych, takich, jak doświadczenie zespołów odpowiadających za realizację projektów czy samą ich organizację. W jego ocenie, trudność w opieraniu ocen w postępowaniach przetargowych na kryteriach innych niż cena polega m.in. na ich uznaniowości. Jak wspomniał, liczy jednak, że i w tym przypadku, to biznes stanie się źródłem innowacji, które następnie wdrożą także instytucje publiczne.

 

 

 

Waloryzacja starych umów – czy jest szansa na rozwiązanie systemowe?

 

 

Jednym z istotnych tematów dyskusji była również waloryzacja umów na usługi intelektualne, która stanowi ważny postulat od dawna podnoszonych przez Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów, organizatora Kongresu. W ocenie Marka Millera, wiceprezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, w każdej wieloletniej umowie powinny znaleźć się klauzule waloryzacyjne, co ostatecznie okaże się rozwiązaniem tańszym i bezpieczniejszym dla wszystkich stron procesu. Tomasz Kwieciński, w imieniu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zapowiedział wprowadzenie 5% waloryzacji w umowach na  projektowanie, co stanowi pierwszą jaskółkę zmian. Jak jednak dodała Agnieszka Zaborowska, adwokat i założyciel Zaborowska Kancelaria Adwokacka, waloryzacja nie należy się sama z siebie – wykonawca musi być w stanie udowodnić, że jego koszty wzrosły.

 

 

Marcin Tadeusiak, wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska wskazał z kolei na niezbędną zmianę w podejściu do projektowania przedsięwzięć inwestycyjnych. Postulował, aby w miejsce spontanicznych zmian, wprowadzić zarządzanie projektowe znane ze świata biznesu. Zwrócił też uwagę na problem szarej strefy, której rozrost może uniemożliwić realizację najbardziej wymagających inwestycji, a o której w podobnych dyskusjach mówi się coraz mniej.

 

 

Debata odbyła się w ramach Kongresu Projektantów i Inżynierów, organizowanego w Warszawie przez Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów, Zespół Doradców Gospodarczych TOR oraz Rynek Infrastruktury. Firma Multiconsult Polska była złotym partnerem wydarzenia.

 

 

W debacie udział wzięli:

 

  • Tomasz Kwieciński, Radca generalnego dyrektora, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
  • Hubert Nowak, Prezes, Urząd Zamówień Publicznych
  • Marek Miller, Wiceprezes, Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej
  • Piotr Majerczak, Dyrektor Centrum Realizacji Inwestycji, PKP Polskie Linie Kolejowe
  • Przemysław Ostrowski, Ekspert w Departamencie Kontroli i Audytu, Centrum Unijnych Projektów Transportowych
  • Tomasz Resiak, Dyrektor ds. Umów, Transprojekt Gdański
  • Marcin Tadeusiak, Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska
  • Agnieszka Zaborowska, Adwokat & założyciel, ZABOROWSKA Kancelaria Adwokacka

Aktualności

  • Transport lokalny czeka na inwestycje z KPO

    Rozbudowa dróg lokalnych i modernizacja transportu publicznego to najważniejsze zmiany, jakich oczekują Polacy w swoim otoczeniu – wynika z kolejnej fali badania pracowni PBS na zlecenie Multiconsult Polska. Wiele wskazuje [...]

    12 listopada 2024

  • Jak skutecznie wdrażać standardy ESG w przedsiębiorstwie?

    Przedsiębiorstwa to złożone podmioty dysponujące określonymi systemami operacyjnymi, rozwiązaniami organizacyjnymi i standardami działania. W swoisty sposób wpływają też na otoczenie zewnętrzne. W procesie wdrażania standardów ESG na działalność firmy trzeba [...]

    7 listopada 2024

  • Przygotowania do budowy nowego odcinka drogi na Mierzeję Wiślaną

    Multiconsult Polska na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, przygotowuje wielowariantową dokumentację projektową dla budowy 2-kilometrowego nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 502. Realizacja inwestycji usprawni dojazd do miejscowości wypoczynkowych położonych [...]

    28 października 2024