Port Gdynia już wkrótce może przejąć ruch z Portu Hamburg

17 stycznia 2018

Rozbudowa Portu Gdynia to jeden z największych, aktualnie realizowanych projektów w naszym kraju. Dzięki zmianom już w drugim kwartale 2018 roku do portu będą mogły zawijać statki o długości 400 m. Do tej pory polscy przedsiębiorcy korzystali przede wszystkich z Portu Hamburg posiadającego terminale dostosowane do przyjmowania megakontenerowców. Swój udział w inwestycji ma Multiconsult, które odpowiada za projekt nowego układu kolejowego, który m.in. zapewni możliwość dojazdu składów pociągów zelektryfikowanymi liniami do wybranych rejonów portu.

Zmiany w porcie

W Gdyni powstaje port głębokowodny dostosowany do przyjmowania statków towarowych oraz kontenerowców o długości nawet 400 m. Dzięki budowie nowej obrotnicy, która będzie pozwalała na obrócenie statku przed wpłynięciem do portu, poszerzeniu wejścia do 140 m oraz pogłębieniu toru podejściowego i akwenów wewnętrznych do 16,5 m większe statki będą miały możliwość bezkolizyjnego zawinięcia do portu, rozładunku towaru oraz wypłynięcia z Gdyni.

Tylko od stycznia do września ubiegłego roku port morski w Gdyni przeładował 15,6 mln ton towarów, o 8,8 proc. więcej niż a analogicznym okresie roku poprzedniego. Władze modernizowanego Portu Gdynia szacują, że jego zdolność przeładunkowa już niedługo może być ponad dwukrotnie większa.

Aby usprawnić przewóz towarów z Portu Gdynia rozwinięty zostanie na jego obszarze system transportu kolejowego. Umożliwi on sprawny rozrząd oraz przewóz rozładowanych towarów poza teren portu oraz ich szybsze dotarcie w docelowe miejsce dzięki poprawie przepustowości stacji oraz skomunikowania z rozbudowaną siecią dróg.

Multiconsult został wyznaczony do przygotowania wielobranżowej koncepcji dla projektu ulepszenia infrastruktury kolejowej w Porcie Gdynia. Nasza firma odpowiada w pierwszej fazie realizacji projektu m.in. za rozwinięcie koncepcji programowo-przestrzennej oraz przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej. W kolejnej części naszym zadaniem będzie zapewnienie nadzoru autorskiego w czasie trwania i odbioru robót określonych w przygotowanej dokumentacji projektowej – mówi Renata Mordak Dyrektor Pionu Transport Multiconsult Polska.

-i ich znaczenie dla przedsiębiorców

Obecnie  polskie firmy importujące towary drogą morską korzystają przede wszystkim z niemieckiego Portu Hamburg. Umożliwia on wyładunek dużych ilości towarów oraz ich transport ciągnikami siodłowymi lub właśnie koleją. Należy jednak zaznaczyć, że wybór portu u naszego zachodniego sąsiada wiąże się z długim czasem zarówno oczekiwania na rozładunek, jak i przewozu towarów do Polski. Minusem są również ceny dostawy oraz transportu, a także frachtu, odprawy celnej, opłat portowych oraz innych dodatkowych usług. Polscy przedsiębiorcy wolą jednak – m.in. ze względów logistycznych – zamawiać jedną dużą dostawę do Portu Hamburg niż kilka mniejszych po rodzimego portu.

Wkrótce może się to zmienić. Możliwość przyjmowania dużych statków przez Port Gdynia oraz rozwinięcie na jego obszarze systemu kolejowego, który będzie dostosowany do potrzeb przewoźników i kontrahentów, mają przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności portu oraz wzrostu przeładunków kontenerów. Na przyciągnięcie przedsiębiorców, którzy aktualnie zazwyczaj korzystają z Portu Hamburg, wpłynąć ma ponadto także skrócenie czasu zarówno dowozu, jak i odwozu ładunków do/od odbiorców/nadawców oraz zapewnienie punktualności realizowanych połączeń całopociągowych.

Aktualności

 • Ranking źródeł energii – Polacy stawiają na OZE

  Jak pokazują ostatnie protesty w wielu krajach Europy, transformacja energetyczna, poza rozwiązaniami legislacyjnymi, będzie wymagała także szerokiego poparcia społecznego. Na pytanie o poziom akceptacji nowych źródeł energii stara się odpowiedzieć [...]

  3 kwietnia 2024

 • Radosnych Świąt Wielkanocnych

  Niech ten czas świąteczny przyniesie spokój i wytchnienie, wypełni nadzieją i optymizmem. Radosnych Świąt Wielkanocnych życzy zespół Multiconsult Polska

  28 marca 2024

 • Dzień przedsiębiorczości w Multiconsult Polska

  W środę, 20 marca, już po raz kolejny, gościliśmy w naszym warszawskim biurze uczniów Technikum Architektoniczno-Budowlanego im. Stanisława Noakowskiego. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach „Dnia przedsiębiorczości”, we współpracy z Fundacją [...]

  27 marca 2024