Najdłuższa na świecie droga przez pustynię GOBI

25 lipca 2017

W Chinach została udostępniona nowa autostrada G7, która pozwala na bezpośrednią podróż z Pekinu do Urumczi. Liczy ona 2,45 tys. kilometrów i biegnie przez pustynię Gobi, która jest piątym największym pustkowiem świata. Droga znajduje się w północnych Chinach i przebiega przez trzy pustynie: Badan Jaran, Tengri oraz Ulan Buh Shamo. Wchodzą one w skład pustyni Gobi. Głównym celem jej budowy było skrócenie podróży między Pekinem a Urumczi o ok. 1,3 tys. kilometrów czyli ok. 12 godzin.

Co ciekawe, nigdzie na świecie nie ma drogi, która w tak dużej części przebiega przez pustynię. Autostrada jest obecnie najszybszym połączeniem między zachodnią częścią Chin, która leży w głębi kontynentu, z miastami nadmorskimi. Jej budowa jest częścią inicjatywy -Pasa i Szlaku-, która ma pomóc połączyć Chiny i Europę.

Jest to kolejny ogromny projekt, który zrealizowali Chińczycy. Taka kumulacja inwestycji drogowych, w tym kraju, w ciągu ostatnich lat doprowadziła do tego, że to właśnie tam obecnie znajduje się najbardziej rozbudowana sieć tras ekspresowych. Na koniec 2016 roku liczyła ona 131 tys. kilometrów.

W Polsce kierowcy mają do dyspozycji 1627 km autostrad i 1574 km dróg ekspresowych. Natomiast w latach 2014-2023 na polskie drogi zwiększono limit wydatków ze 107 mld zł do 135 mld zł. Sieć autostrad w tym czasie ma powiększyć się o odcinki A1 między Pyrzowicami a Częstochową, wydłużyć ma się także Autostrada A2, od Mińska Mazowieckiego do Białej Podlaskiej.

MULTICONSULT Polska, po przejściu z fazy budowy do fazy eksploatacji, nadal pełni swoją funkcję Niezależnego Inżyniera na pierwszych płatnych odcinkach autostrad A1 i A2.

Aktualności