Multiconsult Polska zaangażowane w projekt Warszawskiej Kolei Dojazdowej

23 października 2018

Firma Multiconsult Polska, na zlecenie Warszawskiej Kolei Dojazdowej wykonała prace nad opracowaniem Studium Wykonalności dla projektu pn. ?Modernizacja infrastruktury kolejowej linii WKD ? poprzez budowę drugiego toru linii kolejowej nr 47 od Podkowy Leśnej do Grodziska Mazowieckiego?. Celem planowanej inwestycji jest usprawnienie dojazdu do Warszawy, dogodniejszy dla podróżujących rozkład jazdy, a także zwiększenie przepustowości szlaku Podkowa Leśna Główna ? Grodzisk Mazowiecki Radońska linii kolejowej nr 47.

W ramach projektu przewidziana jest budowa drugiego toru na 7-kilometrowym odcinku trasy kolejowej z Podkowy Leśnej do Grodziska Mazowieckiego wraz z towarzyszącą infrastrukturą oraz kompleksowa wymiana nawierzchni istniejącego toru i przebudowa sieci trakcyjnej.

Planowana modernizacja ma objąć m.in. optymalizację geometrii linii kolejowej (w granicach istniejących konstrukcji ziemnych), co przyczyni się do podniesienia prędkości maksymalnej, elektryfikację dobudowanego toru, wymianę wszystkich obiektów inżynieryjnych, dobudowę nowych peronów i niezbędną przebudowę przejazdów kolejowo-drogowych wynikającą z budowy drugiego toru. Ponadto zaplanowano przebudowę peronów na wszystkich przystankach osobowych oraz modernizację budynków w części obsługi pasażerów (pomieszczenia kas wraz z zapleczem) na stacjach Podkowa Leśna Główna oraz Grodzisk Mazowiecki Radońska.

W ramach Studium Wykonalności opracowana została dokumentacja środowiskowa, której efektem było uzyskanie ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Zakres prac rozpoczętych w styczniu 2017 r. przez ekspertów Multiconsult Polska, obejmuje określenie możliwych wariantów inwestycyjnych, analizę kosztów, prognozy ruchu, przygotowanie wniosku o dofinasowanie oraz uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – mówi Renata Mordak, dyrektor Pionu Transportu Multiconsult Polska.

W ramach realizacji projektu firma Multiconsult Polska przeprowadziła konsultacje społeczne z mieszkańcami miejscowości leżących wzdłuż przewidzianego do modernizacji szlaku linii kolejowej nr 47. Na spotkaniach, które odbyły się w Brwinowie, Podkowie Leśnej, Milanówku oraz Grodzisku Mazowieckim, przedstawione zostały podstawowe informacje dotyczące inwestycji. Aktualnie została złożona dokumentacja w ramach wniosku o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.  Wartość inwestycji została oszacowana na ponad 87,7 mln PLN netto z czego wartość wnioskowanego dofinansowania może wynosić do 85%. Informacja o wyniku konkursu zostanie podana pod koniec I półrocza 2019 r.

Aktualności

 • Ruszyło drążenie tunelu na S19 pod Rzeszowem

  W minionym tygodniu na trasie S19 rozpoczęła pracę maszyna drążąca tunel na odcinku Rzeszów Południe – Babica. To największe w Polsce urządzenie TMB, z angielskiego Tunel Boring Machine, metodą mechaniczną [...]

  19 lipca 2024

 • Wodór nie będzie paliwem przyszłości, ale rozwiąże inne problemy

  Wraz z dynamicznym rozwojem odnawialnych źródeł energii, coraz wyraźniej rysuje się największa bolączka polskiego systemu elektroenergetycznego, czyli brak elastyczności. Tylko w ciągu trzech wiosennych miesięcy, ze względu na przymusowe wyłączenia [...]

  24 czerwca 2024

 • Wyjazd integracyjny zespołu Multiconsult Polska

  Na początku czerwca br. nasz zespół miał okazję spędzić aktywnie wspólny czas na wyjeździe integracyjnym. Dwudniowe spotkanie odbyło się na Mazowszu, w pięknych okolicznościach przyrody. Podczas spotkania nie tylko korzystaliśmy [...]

  21 czerwca 2024