Minister Adamczyk spotkał się z branżą na Forum Inwestycyjnym

22 sierpnia 2017

W dniu 15 września 2016 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli grup roboczych działających w ramach Forum Inwestycyjnego. W wydarzeniu, które miało miejsce w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa uczestniczył sam minister Andrzej Adamczyk a także prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol oraz Prezydium Forum Inwestycyjnego, wraz z liderami poszczególnych grup roboczych. Grupę ?Inżynier? reprezentował przedstawiciel Multiconsult Polska ? Prezes Jarosław Wielopolski.

W dniu 15 września 2016 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli grup roboczych działających w ramach Forum Inwestycyjnego. W wydarzeniu, które miało miejsce w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa uczestniczył sam minister Andrzej Adamczyk a także prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol oraz Prezydium Forum Inwestycyjnego, wraz z liderami poszczególnych grup roboczych. Grupę -Inżynier- reprezentował przedstawiciel Multiconsult Polska – Prezes Jarosław Wielopolski.

Forum Inwestycyjne zostało powołane po to, by usprawnić realizację inwestycji i wyciągać wnioski z doświadczeń z realizacji dotychczasowych zadań. W wielu kwestiach udało się już wypracować kompromis oczekiwany przez rynek. Dotyczy on m.in. takich obszarów jak zmiany w warunkach umowy, wprowadzenie odbiorów odcinkowych czy też przeniesienie części ryzyk na zamawiającego.

Wydarzenie to jedna z najważniejszych płaszczyzn w relacjach między zamawiającym a wykonawcami. Proces realizacji inwestycji nigdy nie jest zerojedynkowy – nie jest tak, że po jednej stronie leży pełna odpowiedzialność i wypływające z niej konsekwencje, a po drugiej jest jej brak. Ryzykiem muszą się dzielić obie strony umowy – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk otwierając spotkanie z branżą wykonawców inwestycji kolejowych w ramach Forum Inwestycyjnego.

Branża odnotowuje pozytywne efekty podejmowanych dotychczas w ramach Forum działań. Zauważalne są postępy zarówno w ogłaszaniu nowych postępowań przetargowych, jak i w postępowaniach ogłaszanych w poprzednim okresie. Uczestnicy spotkania wskazali na pozytywną zmianę w podejściu Zarządu PKP PLK oraz MIB do rozwiązywania problemów w obszarze inwestycji kolejowych. Wskazano jednocześnie, że konieczne jest kontynowanie dialogu, a porozumienie w większości obszarów jest możliwe, o ile podtrzymane zostanie prezentowane w ostatnich miesiącach otwarte i merytoryczne podejście obu stron.

Foto: Uczestnicy spotkania z ministrem A. Adamczykiem                                                                                         

Źródło: mib.gov.pl

Aktualności

 • Ranking źródeł energii – Polacy stawiają na OZE

  Jak pokazują ostatnie protesty w wielu krajach Europy, transformacja energetyczna, poza rozwiązaniami legislacyjnymi, będzie wymagała także szerokiego poparcia społecznego. Na pytanie o poziom akceptacji nowych źródeł energii stara się odpowiedzieć [...]

  3 kwietnia 2024

 • Radosnych Świąt Wielkanocnych

  Niech ten czas świąteczny przyniesie spokój i wytchnienie, wypełni nadzieją i optymizmem. Radosnych Świąt Wielkanocnych życzy zespół Multiconsult Polska

  28 marca 2024

 • Dzień przedsiębiorczości w Multiconsult Polska

  W środę, 20 marca, już po raz kolejny, gościliśmy w naszym warszawskim biurze uczniów Technikum Architektoniczno-Budowlanego im. Stanisława Noakowskiego. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach „Dnia przedsiębiorczości”, we współpracy z Fundacją [...]

  27 marca 2024