Kolejna inwestycja kolejowa na Pomorzu przy udziale Multiconsult Polska

11 lipca 2019

Firma Multiconsult Polska przygotuje dokumentację przygotowawczą dla projektu ?Poprawa przepustowości na linii nr 213 Reda ? Hel? ? tak zadecydowało PKP PLK po przeprowadzonym przetargu. Inwestycja jest realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Linia kolejowa nr 213, której dotyczy zamówienie, obejmuje trasę o długości 62,827 km z Redy na Hel, od stacji Reda km -0,749 do stacji Hel km 62,078. Znajduje się ona w północnej części Polski na terenie województwa pomorskiego. Ma istotne znaczenie przede wszystkim dla ruchu turystyczno-rekreacyjnego skierowanego na Półwysep Helski oraz na wybrzeże od Władysławowa do Karwi, Jastrzębiej Góry czy Dębek.

Celem inwestycji jest poprawa przepustowości linii Reda – Hel. Trasa ta jest popularna przez cały rok, ma duże znaczenie w obsłudze regionalnego ruchu pasażerskiego. Natomiast największe potoki pasażerskie występują przede wszystkim w okresie wakacyjnym, podczas którego kursują po niej oprócz pociągów regionalnych także te dalekobieżne. Ze względu na ograniczoną – przez infrastrukturę – przepustowość linii obecnie częstotliwość kursowania pociągów jest niewystarczająca, a czas przejazdu długi.

Firma Multiconsult Polska zajmie się opracowaniem dokumentacji przygotowawczej. Jest to istotny element całej realizacji – jedną z jej części jest Studium Wykonalności, niezbędne podczas ubiegania się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Naszym zadaniem jest dostarczenie PKP PLK dokumentacji przygotowawczej, która zostanie wykorzystana do podjęcia decyzji finansowych i rzeczowych odnośnie zakresu realizacji projektu. Ponadto, materiały, które przygotujemy, będą stanowić podstawę do ogłoszenia przetargu na prace projektowe i budowlane – wskazuje Renata Mordak, Dyrektor Pionu Transportu, Multiconsult Polska.

Spółka ma również zarekomendować optymalne rozwiązanie inwestycyjne dla projektu. Powinno ono uwzględniać prognozy odnoszące się do przewozów – ze szczególnym uwzględnieniem ruchu sezonowego – oraz przyszłych potrzeb eksploatacyjnych linii. Co więcej, w zakresie jej obowiązków jest również zaprezentowanie szczegółowych rozwiązań funkcjonalnych w postaci modelu mikrosymulacyjnego dla analizowanej linii.

Przed nami szczegółowa analiza co najmniej czterech opcji inwestycyjnych. Dołożymy wszelkich starań, aby wybrać ten wariant, który w przyszłości możliwie jak najlepiej zda egzamin z dopasowania rozwiązań do specyfiki trasy – dodaje Renata Mordak, Dyrektor Pionu Transportu, Multiconsult Polska.

Kontrakt PKP PLK z firmą Multiconsult Polska ma wartość 1 417 000,00 zł netto i przewidywany jest do współfinansowania ze środków UE – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014 – 2020.

Aktualności

 • Ranking źródeł energii – Polacy stawiają na OZE

  Jak pokazują ostatnie protesty w wielu krajach Europy, transformacja energetyczna, poza rozwiązaniami legislacyjnymi, będzie wymagała także szerokiego poparcia społecznego. Na pytanie o poziom akceptacji nowych źródeł energii stara się odpowiedzieć [...]

  3 kwietnia 2024

 • Radosnych Świąt Wielkanocnych

  Niech ten czas świąteczny przyniesie spokój i wytchnienie, wypełni nadzieją i optymizmem. Radosnych Świąt Wielkanocnych życzy zespół Multiconsult Polska

  28 marca 2024

 • Dzień przedsiębiorczości w Multiconsult Polska

  W środę, 20 marca, już po raz kolejny, gościliśmy w naszym warszawskim biurze uczniów Technikum Architektoniczno-Budowlanego im. Stanisława Noakowskiego. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach „Dnia przedsiębiorczości”, we współpracy z Fundacją [...]

  27 marca 2024