Kolejna inwestycja kolejowa na Pomorzu przy udziale Multiconsult Polska

11 lipca 2019

Firma Multiconsult Polska przygotuje dokumentację przygotowawczą dla projektu ?Poprawa przepustowości na linii nr 213 Reda ? Hel? ? tak zadecydowało PKP PLK po przeprowadzonym przetargu. Inwestycja jest realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Linia kolejowa nr 213, której dotyczy zamówienie, obejmuje trasę o długości 62,827 km z Redy na Hel, od stacji Reda km -0,749 do stacji Hel km 62,078. Znajduje się ona w północnej części Polski na terenie województwa pomorskiego. Ma istotne znaczenie przede wszystkim dla ruchu turystyczno-rekreacyjnego skierowanego na Półwysep Helski oraz na wybrzeże od Władysławowa do Karwi, Jastrzębiej Góry czy Dębek.

Celem inwestycji jest poprawa przepustowości linii Reda – Hel. Trasa ta jest popularna przez cały rok, ma duże znaczenie w obsłudze regionalnego ruchu pasażerskiego. Natomiast największe potoki pasażerskie występują przede wszystkim w okresie wakacyjnym, podczas którego kursują po niej oprócz pociągów regionalnych także te dalekobieżne. Ze względu na ograniczoną – przez infrastrukturę – przepustowość linii obecnie częstotliwość kursowania pociągów jest niewystarczająca, a czas przejazdu długi.

Firma Multiconsult Polska zajmie się opracowaniem dokumentacji przygotowawczej. Jest to istotny element całej realizacji – jedną z jej części jest Studium Wykonalności, niezbędne podczas ubiegania się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Naszym zadaniem jest dostarczenie PKP PLK dokumentacji przygotowawczej, która zostanie wykorzystana do podjęcia decyzji finansowych i rzeczowych odnośnie zakresu realizacji projektu. Ponadto, materiały, które przygotujemy, będą stanowić podstawę do ogłoszenia przetargu na prace projektowe i budowlane – wskazuje Renata Mordak, Dyrektor Pionu Transportu, Multiconsult Polska.

Spółka ma również zarekomendować optymalne rozwiązanie inwestycyjne dla projektu. Powinno ono uwzględniać prognozy odnoszące się do przewozów – ze szczególnym uwzględnieniem ruchu sezonowego – oraz przyszłych potrzeb eksploatacyjnych linii. Co więcej, w zakresie jej obowiązków jest również zaprezentowanie szczegółowych rozwiązań funkcjonalnych w postaci modelu mikrosymulacyjnego dla analizowanej linii.

Przed nami szczegółowa analiza co najmniej czterech opcji inwestycyjnych. Dołożymy wszelkich starań, aby wybrać ten wariant, który w przyszłości możliwie jak najlepiej zda egzamin z dopasowania rozwiązań do specyfiki trasy – dodaje Renata Mordak, Dyrektor Pionu Transportu, Multiconsult Polska.

Kontrakt PKP PLK z firmą Multiconsult Polska ma wartość 1 417 000,00 zł netto i przewidywany jest do współfinansowania ze środków UE – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014 – 2020.

Aktualności

 • Ruszyło drążenie tunelu na S19 pod Rzeszowem

  W minionym tygodniu na trasie S19 rozpoczęła pracę maszyna drążąca tunel na odcinku Rzeszów Południe – Babica. To największe w Polsce urządzenie TMB, z angielskiego Tunel Boring Machine, metodą mechaniczną [...]

  19 lipca 2024

 • Wodór nie będzie paliwem przyszłości, ale rozwiąże inne problemy

  Wraz z dynamicznym rozwojem odnawialnych źródeł energii, coraz wyraźniej rysuje się największa bolączka polskiego systemu elektroenergetycznego, czyli brak elastyczności. Tylko w ciągu trzech wiosennych miesięcy, ze względu na przymusowe wyłączenia [...]

  24 czerwca 2024

 • Wyjazd integracyjny zespołu Multiconsult Polska

  Na początku czerwca br. nasz zespół miał okazję spędzić aktywnie wspólny czas na wyjeździe integracyjnym. Dwudniowe spotkanie odbyło się na Mazowszu, w pięknych okolicznościach przyrody. Podczas spotkania nie tylko korzystaliśmy [...]

  21 czerwca 2024