Dwa miesiące z nowym system poboru opłat na autostradzie A1

Na początku wakacji Ministerstwo Infrastruktury we współpracy z firmą Gdańsk Transport Company S.A. wprowadziło nowy sposób uiszczenia płatności na autostradzie A1. Tradycyjna metoda poboru opłat na bramkach zjazdowych w okresach wysokiego natężania ruchu, np. w wakacje, powodowała duże utrudnienia. Od 25 czerwca 2019 roku kierowcy korzystają z nowoczesnego systemu AmberGO, który przeszedł pomyślnie wszystkie testy. Za nadzór nad nimi była odpowiedzialna spółka Multiconsult Polska pełniąca na płatnej części autostrady A1 funkcję Niezależnego Inżyniera.

27. sierpnia, 2019

Mobilna płatność za korzystanie z autostrad stosowana jest za granicą od dawna. Pozwala ona na skrócenie czasu oczekiwania na bramkach, a co za tym idzie poprawienie komfortu podróżowania. Teraz jest dostępna także w Polsce. Przy tradycyjnej metodzie mogliśmy obserwować – w przypadku dużego natężenia ruchu – dość spore zatory. Wykorzystanie aplikacji AmberGO ma skrócić czas przejazdu przez punkty poboru opłat, a co za tym idzie znacznie zwiększyć ich przepustowość – Tomasz Tengli, Z-ca Dyrektora Pionu Projektowania (pełniący jednocześnie funkcję Niezależnego Inżyniera na autostradzie A1), Multiconsult Polska.

System AmberGO działa na wszystkich węzłach i bramkach zlokalizowanych na AmberOne Autostradzie A1. Odcinek ten zaczyna się w Rusocinie koło Pruszcza Gdańskiego na południe od Gdańska, a kończy w Czerniewicach.

AmberGO to nic innego jak kamery zainstalowane na bramkach, które sczytują numery rejestracyjne pojazdów wcześniej zarejestrowanych w aplikacji. Na wjeździe i zjeździe system weryfikuje, czy dany numer rejestracyjny jest uprawniony do skorzystania z mobilnej płatności. Następnie automatycznie pojawia się zielone światło i podnosi szlaban. Opłata zostaje pobrana podczas opuszczenia wybranej trasy. Aby móc skorzystać z tego rozwiązania wystarczy zainstalować bezpłatną aplikację obsługującą płatności: autopay, dodać odpowiednie dane pojazdu i kartę płatniczą.

 To intuicyjne i szybkie rozwiązanie pozwola sprawniej korzystać z części Autostrady Bursztynowej. Niektóre bramki  pełnią funkcję pasów dedykowanych, czyli przeznaczonych jedynie do obsługi AmberGO. Jednakże należy pamiętać, że system AmberGO jest obsługiwany na wszystkich pasach wjazdowych i zjazdowych. Nad wszystkimi bramkami zostały zainstalowane odpowiednie znaki informujące, czy dany pas obsługuje jedynie system AmberGO, czy także jest możliwość płatności na nim gotówką lub kartą – wskazuje Tomasz Tengli.