Dwa miesiące z nowym system poboru opłat na autostradzie A1

27 sierpnia 2019

Na początku wakacji Ministerstwo Infrastruktury we współpracy z firmą Gdańsk Transport Company S.A. wprowadziło nowy sposób uiszczenia płatności na autostradzie A1. Tradycyjna metoda poboru opłat na bramkach zjazdowych w okresach wysokiego natężania ruchu, np. w wakacje, powodowała duże utrudnienia. Od 25 czerwca 2019 roku kierowcy korzystają z nowoczesnego systemu AmberGO, który przeszedł pomyślnie wszystkie testy. Za nadzór nad nimi była odpowiedzialna spółka Multiconsult Polska pełniąca na płatnej części autostrady A1 funkcję Niezależnego Inżyniera.

Mobilna płatność za korzystanie z autostrad stosowana jest za granicą od dawna. Pozwala ona na skrócenie czasu oczekiwania na bramkach, a co za tym idzie poprawienie komfortu podróżowania. Teraz jest dostępna także w Polsce. Przy tradycyjnej metodzie mogliśmy obserwować – w przypadku dużego natężenia ruchu – dość spore zatory. Wykorzystanie aplikacji AmberGO ma skrócić czas przejazdu przez punkty poboru opłat, a co za tym idzie znacznie zwiększyć ich przepustowość – Tomasz Tengli, Z-ca Dyrektora Pionu Projektowania (pełniący jednocześnie funkcję Niezależnego Inżyniera na autostradzie A1), Multiconsult Polska.

System AmberGO działa na wszystkich węzłach i bramkach zlokalizowanych na AmberOne Autostradzie A1. Odcinek ten zaczyna się w Rusocinie koło Pruszcza Gdańskiego na południe od Gdańska, a kończy w Czerniewicach.

AmberGO to nic innego jak kamery zainstalowane na bramkach, które sczytują numery rejestracyjne pojazdów wcześniej zarejestrowanych w aplikacji. Na wjeździe i zjeździe system weryfikuje, czy dany numer rejestracyjny jest uprawniony do skorzystania z mobilnej płatności. Następnie automatycznie pojawia się zielone światło i podnosi szlaban. Opłata zostaje pobrana podczas opuszczenia wybranej trasy. Aby móc skorzystać z tego rozwiązania wystarczy zainstalować bezpłatną aplikację obsługującą płatności: autopay, dodać odpowiednie dane pojazdu i kartę płatniczą.

 To intuicyjne i szybkie rozwiązanie pozwola sprawniej korzystać z części Autostrady Bursztynowej. Niektóre bramki  pełnią funkcję pasów dedykowanych, czyli przeznaczonych jedynie do obsługi AmberGO. Jednakże należy pamiętać, że system AmberGO jest obsługiwany na wszystkich pasach wjazdowych i zjazdowych. Nad wszystkimi bramkami zostały zainstalowane odpowiednie znaki informujące, czy dany pas obsługuje jedynie system AmberGO, czy także jest możliwość płatności na nim gotówką lub kartą – wskazuje Tomasz Tengli.

Aktualności

 • Ranking źródeł energii – Polacy stawiają na OZE

  Jak pokazują ostatnie protesty w wielu krajach Europy, transformacja energetyczna, poza rozwiązaniami legislacyjnymi, będzie wymagała także szerokiego poparcia społecznego. Na pytanie o poziom akceptacji nowych źródeł energii stara się odpowiedzieć [...]

  3 kwietnia 2024

 • Radosnych Świąt Wielkanocnych

  Niech ten czas świąteczny przyniesie spokój i wytchnienie, wypełni nadzieją i optymizmem. Radosnych Świąt Wielkanocnych życzy zespół Multiconsult Polska

  28 marca 2024

 • Dzień przedsiębiorczości w Multiconsult Polska

  W środę, 20 marca, już po raz kolejny, gościliśmy w naszym warszawskim biurze uczniów Technikum Architektoniczno-Budowlanego im. Stanisława Noakowskiego. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach „Dnia przedsiębiorczości”, we współpracy z Fundacją [...]

  27 marca 2024