Dwa miesiące z nowym system poboru opłat na autostradzie A1

27 sierpnia 2019

Na początku wakacji Ministerstwo Infrastruktury we współpracy z firmą Gdańsk Transport Company S.A. wprowadziło nowy sposób uiszczenia płatności na autostradzie A1. Tradycyjna metoda poboru opłat na bramkach zjazdowych w okresach wysokiego natężania ruchu, np. w wakacje, powodowała duże utrudnienia. Od 25 czerwca 2019 roku kierowcy korzystają z nowoczesnego systemu AmberGO, który przeszedł pomyślnie wszystkie testy. Za nadzór nad nimi była odpowiedzialna spółka Multiconsult Polska pełniąca na płatnej części autostrady A1 funkcję Niezależnego Inżyniera.

Mobilna płatność za korzystanie z autostrad stosowana jest za granicą od dawna. Pozwala ona na skrócenie czasu oczekiwania na bramkach, a co za tym idzie poprawienie komfortu podróżowania. Teraz jest dostępna także w Polsce. Przy tradycyjnej metodzie mogliśmy obserwować – w przypadku dużego natężenia ruchu – dość spore zatory. Wykorzystanie aplikacji AmberGO ma skrócić czas przejazdu przez punkty poboru opłat, a co za tym idzie znacznie zwiększyć ich przepustowość – Tomasz Tengli, Z-ca Dyrektora Pionu Projektowania (pełniący jednocześnie funkcję Niezależnego Inżyniera na autostradzie A1), Multiconsult Polska.

System AmberGO działa na wszystkich węzłach i bramkach zlokalizowanych na AmberOne Autostradzie A1. Odcinek ten zaczyna się w Rusocinie koło Pruszcza Gdańskiego na południe od Gdańska, a kończy w Czerniewicach.

AmberGO to nic innego jak kamery zainstalowane na bramkach, które sczytują numery rejestracyjne pojazdów wcześniej zarejestrowanych w aplikacji. Na wjeździe i zjeździe system weryfikuje, czy dany numer rejestracyjny jest uprawniony do skorzystania z mobilnej płatności. Następnie automatycznie pojawia się zielone światło i podnosi szlaban. Opłata zostaje pobrana podczas opuszczenia wybranej trasy. Aby móc skorzystać z tego rozwiązania wystarczy zainstalować bezpłatną aplikację obsługującą płatności: autopay, dodać odpowiednie dane pojazdu i kartę płatniczą.

 To intuicyjne i szybkie rozwiązanie pozwola sprawniej korzystać z części Autostrady Bursztynowej. Niektóre bramki  pełnią funkcję pasów dedykowanych, czyli przeznaczonych jedynie do obsługi AmberGO. Jednakże należy pamiętać, że system AmberGO jest obsługiwany na wszystkich pasach wjazdowych i zjazdowych. Nad wszystkimi bramkami zostały zainstalowane odpowiednie znaki informujące, czy dany pas obsługuje jedynie system AmberGO, czy także jest możliwość płatności na nim gotówką lub kartą – wskazuje Tomasz Tengli.

Aktualności

  • Młodzi i gorzej sytuowani Polacy nie chcą Stref Czystego Transportu

    Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu obowiązuje w Warszawie od początku lipca. Do wprowadzenia podobnych stref przygotowują się inne polskie miasta, dlatego zajmująca się konsultingiem inżynieryjnym firma Multiconsult Polska wraz [...]

    22 lipca 2024

  • Ruszyło drążenie tunelu na S19 pod Rzeszowem

    W minionym tygodniu na trasie S19 rozpoczęła pracę maszyna drążąca tunel na odcinku Rzeszów Południe – Babica. To największe w Polsce urządzenie TBM, z angielskiego Tunel Boring Machine, metodą mechaniczną [...]

    19 lipca 2024

  • Wodór nie będzie paliwem przyszłości, ale rozwiąże inne problemy

    Wraz z dynamicznym rozwojem odnawialnych źródeł energii, coraz wyraźniej rysuje się największa bolączka polskiego systemu elektroenergetycznego, czyli brak elastyczności. Tylko w ciągu trzech wiosennych miesięcy, ze względu na przymusowe wyłączenia [...]

    24 czerwca 2024