Co można zrobić dla poprawy jakości polskich rzek? Warsztaty w ramach programu LIFEDrawaPL

25 listopada 2021

W dniach 25-26 listopada 2021 r., w Siemczynie odbywają się warsztaty zatytułowane „Działania dla ochrony siedliska rzek włosienicznikowych realizowane w dorzeczu Drawy w ramach LIFE13 NAT/PL/000009, LIFEDrawaPL jako przykład dobrych praktyk renaturyzacji rzek żwirodennych.” Organizatorami wydarzenia są: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie i Multiconsult Polska.

Projekt LIFEDrawaPL ma na celu poprawę stanu dorzeczy rzek Drawa, Radew i Grabowa, należących od obszarów Natura 2000. Troska o jakość naszych wód powierzchniowych i podziemnych jest nie tylko zadaniem, które stawiają sobie wszyscy ceniący środowisko naturalne, ale także obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Na gruncie unijnym konieczność ochrony wód i podejmowania działań mających na celu poprawę ich jakości definiuje tzw. Ramowa Dyrektywa Wodna (RDW) – Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/60/WE z dnia 23 października 2000 r. ustanawiająca ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej UE (Dz. U. L 327 z 22. 12. 2000, s. 1), wdrożona do przepisów prawa krajowego ustawą Prawo Wodne z dnia 20 lipca  2017 r.

 

Dla gospodarowania wodami w Polsce istotną rolę pełni Krajowy Program Renaturyzacji Wód Powierzchniowych (KPRWP), w którym wskazano jakie działania naprawcze należy podjąć w poszczególnych jednolitych częściach wód powierzchniowych (jcwp), by osiągnąć cele środowiskowe zawarte w RDW – zaznacza Ilona Biedroń, ekspert obszaru gospodarka wodna, Multiconsult Polska. Program definiuje działania naprawcze dla 91% jcwp rzecznych i 40% jcwp jeziornych.

 

Warsztaty są  okazją do dyskusji na temat stanu polskich rzek, potrzeb w zakresie ich ochrony, ale także podzielenia się doświadczeniami w zakresie działań renaturyzacyjnych i  dobrych praktyk. Głównym ich punktem jest omówienie wyników uzyskanych w ramach projektu LIFEDrawaPL w zakresie rzek włosienicznikowych. Poza częścią dyskusyjną przewidziane są wizyty terenowe i praktyczna analiza rozwiązań dotyczących Drawy i Korytnicy.

 

Cieszymy się, że organizowane są tego typu wydarzenia. Niezwykle ważne jest to, by nie tylko prowadzić rozważania teoretyczne poprawy stanu ekologicznego polskich rzek, ale także dobrze planować i realizować prace utrzymaniowe. Dzięki prowadzeniu ich we właściwy sposób można wykorzystać  efekt samoistnej regeneracji i małym nakładem kosztów zrenaturyzować część polskich rzek – zauważa prof. dr hab. inż. Zbigniew Popek, SGGW.

 

 

Fot. Ilona Biedroń

Aktualności

  • Transport lokalny czeka na inwestycje z KPO

    Rozbudowa dróg lokalnych i modernizacja transportu publicznego to najważniejsze zmiany, jakich oczekują Polacy w swoim otoczeniu – wynika z kolejnej fali badania pracowni PBS na zlecenie Multiconsult Polska. Wiele wskazuje [...]

    12 listopada 2024

  • Jak skutecznie wdrażać standardy ESG w przedsiębiorstwie?

    Przedsiębiorstwa to złożone podmioty dysponujące określonymi systemami operacyjnymi, rozwiązaniami organizacyjnymi i standardami działania. W swoisty sposób wpływają też na otoczenie zewnętrzne. W procesie wdrażania standardów ESG na działalność firmy trzeba [...]

    7 listopada 2024

  • Przygotowania do budowy nowego odcinka drogi na Mierzeję Wiślaną

    Multiconsult Polska na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, przygotowuje wielowariantową dokumentację projektową dla budowy 2-kilometrowego nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 502. Realizacja inwestycji usprawni dojazd do miejscowości wypoczynkowych położonych [...]

    28 października 2024