BIM – technologia, która rozwiązuje problemy inżynieryjne

17 czerwca 2018

Building Information Modeling ? w skrócie BIM ? wykorzystywany jest w Polsce jedynie przez około 25% firm z branży architektonicznej i budowlanej. Inaczej wygląda sytuacja w Wielkiej Brytanii i częściowo w Skandynawii, gdzie dokonano pewnych standaryzacji BIM-u ? określono stopnie zaawansowania i szczegółowości. Niemal wszystkie inwestycje publiczne w tych krajach na etapie projektowania i realizacji przygotowywane są przy pomocy BIM-u przynajmniej niższych poziomów. Inżynierowie z Multiconsult Polska wskazują, że ta technologia jest obecnie stosowana na naszym rynku głównie do wykrywania kolizji związanych z kanalizacją, siecią elektryczną, a także teletechniczną.

Potencjał technologii

Modelowanie informacji o budynku staje się procesem pożądanym przy planowaniu, projektowaniu oraz budowaniu, a także utrzymaniu infrastruktury na całym świecie. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Autodesk, ponad 60% inżynierów uważa, że BIM przede wszystkim pozwala na tworzenie wyższej jakości projektów. Dzięki tej technologii mogą ograniczać ilość błędów, które byłyby widoczne dopiero na etapie realizacji inwestycji, a co się z tym wiąże ograniczać ryzyko opóźnień w oddaniu inwestycji.

Przykład Norwegii pokazuje, iż dojrzały BIM skutkuje o wiele dokładniejszym oszacowaniem kosztów budowy danego obiektu. Inwestycje jakie zostały tam poczynione usprawniły projektowanie oraz budowę, ale także sprawiły, że ten 5-milionowy kraj jest jednym z liderów cyfryzacji w budownictwie na świecie – komentuje Krzysztof Jędrych, ekspert ds. BIM firmy Multiconsult Polska

Polska jest jeszcze na etapie poznawania specyfiki tej technologii. Na naszym rodzimym rynku nie został jeszcze wykorzystany dojrzały BIM. Można zauważyć, że Polska bardzo chce się rozwinąć pod względem technologii. Dlatego pierwszym projektem pilotażowym w budownictwie drogowym ma być Obwodnica Zatora. Aby BIM funkcjonował poprawnie inwestor powinien zdecydować się na odpowiednie oprogramowanie, co ułatwi mu prace nad danym projektem. Oceniając realnie możliwość wprowadzenia dojrzałego BIM-u w zamówieniach publicznych na polskim rynku infrastruktury śmiało można stwierdzić, że nie brakuje nam wiele, by ten cel osiągnąć. Potencjalni wykonawcy posiadają już odpowiednią wiedzę i doświadczenie czerpane z zagranicznych oddziałów. Na rynku istnieją już różnego rodzaju oprogramowania do prowadzenia takich projektów – mówi Krzysztof Jędrych, ekspert Multiconsult Polska.

Bariery w korzystaniu z BIM

Głównymi wyzwaniami, z którym mierzą się inżynierowie są wysokie koszty wprowadzenia systemu, a także nieprzeszkolona kadra zamawiającego. Cena projektu z wykorzystaniem dojrzałego BIM-u jest znacznie wyższa od tego przygotowanego -tradycyjnie- bez modelu centralnego i kolaboracji. Do tego dochodzą jeszcze kwestie dodatkowego wynagrodzenia projektantów spędzających więcej czasu na dokładnym modelowaniu i usuwaniu kolizji.

Cieszy nas fakt, iż ostatnio podejmowane są próby wprowadzenia poważnego BIM-u w zamówieniach publicznych (obwodnica Zatora). Jeżeli jednak zamawiający nie przeszkoli kadry to o BIM-ie wciąż będzie można jedynie mówić w kontekście maksymalnie jednej branży. Za kilka lat Polska przestanie otrzymywać dofinansowanie na infrastrukturę z Unii Europejskiej. Nie będzie zbyt dużo większych kontraktów, gdzie BIM miałby odpowiednie zastosowanie. Pojawiają się też przeciwne głosy mówiące, że BIM zacznie się jednak dopiero wtedy, gdy zamawiający zda sobie sprawę, ile musi wydać na bieżące utrzymanie i gdy uświadomi sobie, że trzeba poświęcić część pieniędzy na cyfryzację, która ma zapewnić późniejsze oszczędności – dodaje Krzysztof Jędrych, ekspert Multiconsult Polska.

Szereg problemów powoduje także brak spójnego systemu wymiany informacji, przynajmniej na poziomie jednego zarządcy. Przestrzeganie wspólnego języka BIM odgrywa kluczową rolę. Dzięki konsekwentnym oznaczeniom możliwe jest realizowanie międzynarodowych projektów.

Aktualności

 • Ruszyło drążenie tunelu na S19 pod Rzeszowem

  W minionym tygodniu na trasie S19 rozpoczęła pracę maszyna drążąca tunel na odcinku Rzeszów Południe – Babica. To największe w Polsce urządzenie TMB, z angielskiego Tunel Boring Machine, metodą mechaniczną [...]

  19 lipca 2024

 • Wodór nie będzie paliwem przyszłości, ale rozwiąże inne problemy

  Wraz z dynamicznym rozwojem odnawialnych źródeł energii, coraz wyraźniej rysuje się największa bolączka polskiego systemu elektroenergetycznego, czyli brak elastyczności. Tylko w ciągu trzech wiosennych miesięcy, ze względu na przymusowe wyłączenia [...]

  24 czerwca 2024

 • Wyjazd integracyjny zespołu Multiconsult Polska

  Na początku czerwca br. nasz zespół miał okazję spędzić aktywnie wspólny czas na wyjeździe integracyjnym. Dwudniowe spotkanie odbyło się na Mazowszu, w pięknych okolicznościach przyrody. Podczas spotkania nie tylko korzystaliśmy [...]

  21 czerwca 2024