Autostrady do granic – raport Multiconsult Polska – relacja ze śniadania prasowego

2 października 2019

We wtorek, 1 października 2019 roku, odbyło się śniadanie prasowe, podczas którego eksperci firmy Multiconsult Polska zaprezentowali raport pt. ?Autostrady do granic?. Przy wspólnym stole zasiedli dziennikarze oraz autorzy publikacji. Spotkanie otworzył Prezes firmy, Jarosław Wielopolski, który pokrótce zarysował główne tezy raportu.

Szczegółowo do tematyki opracowania wprowadził dziennikarzy Paweł Batóg, Projektant drogowy. Wskazał, że obowiązujące przepisy techniczno-budowlane, na podstawie których projektuje się inwestycje drogowe w Polsce, są w wielu miejscach ogólne, nieprecyzyjne, mają luki i są w sprzeczności z innymi przepisami. Prowadzi to do różnej, niejednoznacznej interpretacji tego samego zapisu w rozporządzeniu lub ustawie. Wskazał, że remedium na wielość przepisów mogłoby być opracowanie swego rodzaju -biblii drogowej- z uporządkowanym podstawowym zapisem procedur postępowania dla danych etapów projektowania.

Następnie głos zabrała Joanna Borzuchowska, Koordynator Obszaru Środowiska. Zaprezentowała kwestie środowiskowe, wskazując m.in. ile kosztują przejścia dla zwierząt oraz na co zwrócić uwagę podczas ich planowania. Podkreśliła również, że konieczne jest uwzględnianie uwarunkowań środowiskowych od początku projektu. Następnie Prezes firmy – Jarosław Wielopolski – zaprezentował, jak kształtują się koszty budowania dróg oraz wskazał główne czynniki kosztotwórcze. Ponadto wytłumaczył dlaczego w Polsce w procesie inwestycyjnym dominuje podejście wojowniczo-prawnicze.

Przemysław Panek, Specjalista ds. Analiz i Prognoz Ruchu, przedstawił listę kluczowych odcinków tras, realizowanych w ramach obecnego PBDK. W jego wypowiedzi nie zabrakło także przykładów realizacji z całej Polski. Na koniec Renata Mordak – Dyrektor Pionu Transportu – omówiła zagadnienia związane z opóźnieniami w oddawaniu kolejnych odcinków tras. Wskazała, że są one spowodowane wieloma czynnikami, najczęściej jednak powodują je nieelastyczne procedury. Zwróciła uwagę na konieczność dalszej zmiany PZP.

Na wydarzeniu pojawili się przedstawiciele zarówno mediów branżowych, jak i tytułów o zasięgu ogólnopolskim – dziennikarze m.in. TVP, RMF FM, Radia ZET, Pulsu Biznesu, Gazety Wyborczej oraz Dziennika Gazety Prawnej. Raport został przyjęty z dużym zainteresowaniem, czego dowodem była dyskusja podczas spotkania oraz liczne pytania do ekspertów firmy.

Aktualności

 • Ruszyło drążenie tunelu na S19 pod Rzeszowem

  W minionym tygodniu na trasie S19 rozpoczęła pracę maszyna drążąca tunel na odcinku Rzeszów Południe – Babica. To największe w Polsce urządzenie TMB, z angielskiego Tunel Boring Machine, metodą mechaniczną [...]

  19 lipca 2024

 • Wodór nie będzie paliwem przyszłości, ale rozwiąże inne problemy

  Wraz z dynamicznym rozwojem odnawialnych źródeł energii, coraz wyraźniej rysuje się największa bolączka polskiego systemu elektroenergetycznego, czyli brak elastyczności. Tylko w ciągu trzech wiosennych miesięcy, ze względu na przymusowe wyłączenia [...]

  24 czerwca 2024

 • Wyjazd integracyjny zespołu Multiconsult Polska

  Na początku czerwca br. nasz zespół miał okazję spędzić aktywnie wspólny czas na wyjeździe integracyjnym. Dwudniowe spotkanie odbyło się na Mazowszu, w pięknych okolicznościach przyrody. Podczas spotkania nie tylko korzystaliśmy [...]

  21 czerwca 2024